Apel IRWŁ do ministra rolnictwa w sprawie trudnej sytuacji na rynku warzyw i ziemniaków

W związku z licznymi sygnałami od rolników szczególnie z powiatu sieradzkiego (tzw. zagłębia ziemniaczanego) w imieniu Zarządu IRWŁ Bronisław Węglewski - Prezes IRWŁ wystosował do Krzysztofa Jurgiela - Ministra Ronictwa i Rozwoju Wsi apel o podjęcie pilnych działań w sprawie trudnej sytuacji na rynku warzyw i ziemniaków. Sytuacja ta spowodowana jest bardzo niską  ceną (rażące różnice w cenach: 0,20 zł/kg ziemniaków w skupie - w sklepie ziemniaki kosztują od 1,00 do 1,50 zł/kg, kapusta 0,10 zł/kg - w sklepie po 3 zł).  Obecna sytuacja na rynku jest dramatyczna, ponieważ nadmierny – niekontrolowany import i ograniczenia w eksporcie spowodowane bakteriozą pierścieniową ziemniaków powodują duże starty. Jednym z problemów jest niemożność zbycia warzyw składowanych w chłodniach, natomiast w sklepach dostępne są warzywa importowane również z krajów trzecich. Działające na polskim rynku przetwórnie i sieci handlowe nie chcą zawierać kontraktów z polskimi producentami z uwagi na wystąpienie w Polsce bakteriozy pierścieniowej ziemniaków. Rynek zalewają importowane ziemniaki i warzywa, które, zdaniem rolników, są przepakowywane i zbywane jako produkty polskie. Rolnicy domagają się wzmożonych kontroli ziemniaków i warzyw importowanych do Polski oraz otwarcia nowych rynków zbytu. Sytuacja na rynku ziemniaków i warzyw jest na tyle trudna, że producenci rolni zaczynają organizować protesty i wychodzić na ulice.

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego otrzymała odpowiedź od Krzysztofa Jurgiela-Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi

Odpowiedź MRiRW na pismo w sprawie trudnej sytuacji na rynku warzyw i ziemniaków str. 1

Odpowiedź MRiRW na pismo w sprawie trudnej sytuacji na rynku warzyw i ziemniaków str. 2