Audycje Programu 1 Polskiego Radia dla rolników

W odpowiedzi na wniosek Zarządu KRIR o wyjaśnienie przyczyn zdjęcia z ramówki Programu 1 Polskiego Radia audycji „Poranne Rozmaitości” i prośby o przywrócenie tej audycji, Prezes Zarządu Polskiego Radia w dniu 9 czerwca 2016 r. poinformowała, że układ ramowy Programu 1 jest w tej chwili zmieniany w celu Iepszego dopasowania pór emisji audycji informacyjno-publicystycznych do wielkości i rodzaju audytorium w poszczególnych pasmach.

W celu zwiększenia dotarcia do mieszkańców wsi z audycjami o tematyce poświęconej gospodarce żywnościowej, rolnictwu, sprawom społecznym ważnym dla mieszkańców mniejszych miejscowości — przesunięto porę emisji tych audycji z godzin wczesnorannych na godziny południowe, gdzie Program 1 ma zdecydowanie więcej słuchaczy.

Specjalna, nowa audycja kierowana do słuchaczy-mieszkańców wsi i małych miasteczek nosi tytuł AGRO-FAKTY. W nowym układzie ramowym Programu będzie się ukazywała od poniedziałku do niedzieli o godz. 12.45 (obecnie jest już emitowana od poniedziałku do soboty). Audycja zawiera serwis informacyjny poświęcony rolnictwu i gospodarce żywnościowej oraz dwa-trzy aktualne tematy publicystyczne związane z życiem i pracą na wsi.

Ponadto w audycjach gospodarczych, w Popołudniówce Programu 1 tematyka związana z agrobiznesem, rolnictwem i sprawami bliskimi polskiej wsi pojawiała się i będzie się pojawiać codziennie. W związku z przyzwyczajeniem słuchaczy do dotychczasowych pór emisji wyżej wspomnianych treści, Radiowa Jedynka planuje w okresie wakacyjnym umieszczanie między 5:00 a 6:00 informacji dedykowanych słuchaczom z obszarów wiejskich. Co ważne, na gospodarczych stronach internetowych Polskiego Radia gospodarka.polskieradio.pl — są zamieszczane w specjalnej zakładce wszystkie audycje poświęcone wsi i rolnictwu, które ukazały się na antenach Polskiego Radia.

Biorąc pod uwagę częstotliwość ukazywania się tych treści na antenie Programu 1 Polskiego Radia (poniedziałek — niedziela) oraz znacznie większą niż do tej pory Iiczbę słuchaczy, do których docierają te audycje, Prezes Polskiego Radia uważa, ze wprowadzane właśnie zmiany w układzie ramowym Jedynki są uzasadnione i jednocześnie są korzystne dla odbiorców — mieszkańców wsi.

(Źródło: KRIR)