Dożynki Prezydenckie w Spale

W dniach 15-16 września 2018 roku odbędą się po raz kolejny Dożynki Prezydenckie w Spale. Jest to wydarzenie wieńczące ogromny trud pracy włożony przez polskich rolników podczas ostatnich żniw. Święto, mające swój rodowód jeszcze w czasach średniowiecznych, jest podziękowaniem za tegoroczne zbiory, jak i prośbą o pomyślność przyszłorocznych. Szczególne jest również miejsce ich zorganizowania – Spała. To tutaj, w 1927 roku Prezydent Ignacy Mościcki objął patronat nad uroczystościami, dzięki czemu święto uzyskało wymiar państwowy. Od 2000 roku Dożynki świętowali w Spale Prezydenci: Aleksander Kwaśniewski, śp. Lech Kaczyński, Bronisław Komorowski, a obecnie – już czwarty raz - Prezydent Andrzej Duda. Tegoroczne dożynki będą miały dodatkową świąteczną oprawę w związku z setną rocznicą odzyskania niepodległości przez Polskę.

Dwudniowym uroczystościom towarzyszyć będzie szereg atrakcji m.in.: Konkurs na najładniejszy wieniec dożynkowy o Nagrodę Prezydenta, występy zespołów ludowych i gwiazd, a także kiermasze, zabawy dla dzieci oraz Miasteczko Regionów.

Główna część uroczystości, w której udział weźmie Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda wraz z Małżonką, rozpocznie się w niedzielę 16 września uroczystą Mszą św. w Kaplicy Polowej AK. Po Mszy św. korowód dożynkowy przejdzie z kaplicy na stadion Centralnego Ośrodka Sportu – Ośrodka Przygotowań Olimpijskich w Spale, gdzie odbędzie się Ceremoniał Dożynkowy (szczegółowy program znajduje się tutaj). Po raz drugi do udziału w uroczystościach dożynkowych zaproszony został Państwowy Zespół Ludowy Pieśni i Tańca „Mazowsze” im. Tadeusza Sygietyńskiego - jeden z największych polskich zespołów artystycznych odwołujący się do tradycji polskiej muzyki i tańca ludowego.

(Źródło: www.prezydent.pl)