Dożynki w Piątku - Izba Rolnicza po raz pierwszy współorganizatorem dożynek wojewódzkich

Dożynki Wojewódzkie w tym roku odbyły się w niedzielę, 28 sierpnia, w Piątku, wsi położonej w województwie łodzkim, w powiecie łęczycki. Uroczystość podsumowania tegorocznych plonów rozpoczęła się polową Mszą Św. dziękczynną. Następnie głos zabrali organizatorzy dożynek:  Witold Stępień – Marszałek Województwa Łódzkiego, Wójt Gminy Piątek - Krzysztof Lisiecki, Starosta Łęczycki  - Wojciech Zdziarski i Bronisław Węglewski – Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, którzy podziękowali za ciężką pracę rolników. W swoim wystąpieniu Bronisław Węglewski podkreślił, że po raz pierwszy w historii istnienia województwa,  Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego,  została zaproszona przez Pana Marszałka Witolda Stępnia do włączenia się w organizację Dożynek Wojewódzkich. Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego zaznaczył duże zaangażowanie Urzędu Marszałkowskiego i Pana Marszałka w promocję i rozwój rolnictwa naszego regionu. Świadczy o tym m.in. fakt, że rolnictwo i przemysł rolno-spożywczy ujęto w Strategii Rozwoju Województwa Łódzkiego,  jak również w Strategii Innowacji LORIS, jako jeden z 5 najważniejszych działów gospodarki województwa. Jako rolników, cieszy nas to, ponieważ świadczy o dużym potencjale rolnictwa regionu łódzkiego i zobowiązuje do dalszej ciężkiej pracy – podkreślił Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Podziękował również rolnikom za całoroczną, ciężką pracę i za chleb, którego nie może zabraknąć. Zaszczytną rolę dożynkowych starostów pełnili w tym roku: Wiesława Michalak i Karol Miszczak, którzy ofiarowali organizatorom dożynek bochen chleba wypieczony z mąki z tegorocznych zbiorów. Z okazji Dozynek Wojewódzkich przygotowano mnóstwo atrakcji dla gości z całej Polski. Liczne stoiska z rękodziełem ludowym i postacią sowy – symbolu gminy Piątek, wzbudzały duże zainteresowanie szczególnie tych najmłodszych uczestników dożynek. Powiaty i gminy województwa łódzkiego przygotowały stoiska wystawiennicze, które były okazją do zaprezentowania bogatej oferty danego regionu, poznania walorów turystycznych i historycznych. Koła Gospodyń Wiejskich częstowały potrawami, które niejednokrotnie były wyróżniane w ogólnopolskich konkursach. Warto wspomnieć, że już ponad 60 produktów z naszego województwa jest zapisanych na liście produktów tradycyjnych Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. W czasie imprezy dożynkowej, na stoisku Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego można było uzyskać informację z zakresu rolnictwa (m.in. projekcie ustawy o Prawie Wodnym i nowej ustawie o obrocie ziemią) Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego przygotowała również Piknik Drobiowy promujący przetwory z mięsa drobiowego, który został sfinansowany z Funduszu Promocji Mięsa Drobiowego. W czasie pikniku dzieci i dorośli mieli okazję uczestniczyć w konkursach tematycznych i wygrać interesujące nagrody. Dużym zainteresowaniem cieszyła się degustacja potraw przygotowanych na bazie mięsa drobiowego. Wsród atrakcji dożynkowych były pokazy ratownictwa medycznego, pokazy ratownictwa medycznego oraz pokaz strongmenów. W trakcie tegorocznych Dożynek Wojewódzkich w Piątku wystąpiły grupy folklorystyczne, w tym Zespół Pieśni i Tańca „Kalina", zespoły ludowe „Tęcza", „Siemienice" i „Krzyżanówek", zespół dziecięcy „Kalina", Zespoł Pieśni i Tańca Ziemi Kutnowskiej, zespół „Szewcowianki", zespół „Wojszycanki" i SDK „SEM". Gwiazdą dożynek był zespół De Mono.