Działania IRWŁ - wrzesień 2017

Zarząd  Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje na wniosek gmin opinie  w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze oraz na wniosek rolnika, osoby zainteresowanej  wydaje opinie  w sprawie zakupu w obrocie prywatnym nieruchomości rolnej. Należy zaznaczyć, że Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego współpracuje z instytucjami sektora rolniczego.  Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego na bieżąco obserwuje sytuację w rolnictwie. Wskutek  niekorzystnych zjawisk atmosferycznych jakie nawiedziły województwo łódzkie, a   w szczególności powiat łódzki-wschodni , Prezes IRWŁ – Bronisław Węglewski w dniu 19 września 2017 r. popierając wniosek członków Rady Powiatowej IRWŁ zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi o podjęcie inicjatywy mającej  na celu uruchomienie działań pomocowych jak w uchwale RM/129/2017 dla rolników z powiatu łódzkiego-wschodniego, poszkodowanych w wyniku gradobicia w czerwcu 2017r.

W dniu 6 września 2017r. na posiedzeniu Zarządu IRWŁ uczestniczyli przedstawiciele Zarządu Agencji Nasiennej w Lesznie, którzy przedstawili informacje na temat   odstępstwa rolnego w Polsce po nowelizacji ustawy o ochronie prawnej odmian roślin, na podstawie której Agencja Nasienna nadzoruje produkcje i legalność materiału siewnego.  W trakcie dyskusji pojawiły się argumenty „aby zwolnić rolnika z obowiązku składania formularza  i przekazywania informacji o stosowanych odmianach”. Według Zarządu IRWŁ problem ten może rozwiązać zwiększenie dotacji do zakupionego materiału siewnego, a następnie aby te opłaty włączyć w cenę materiału siewnego. Zdaniem przedstawicieli Agencji Nasiennej jedynym wyjściem jest wprowadzenie  ryczałtu obrotowego np. w kwocie 3-5 zł/ ha, co spowoduje prawidłowość wpłat które zasilą konto hodowców    i producentów odmian roślin uprawnych. Zdaniem Zarządu ten problem powinien być rozwiązany na szczeblu krajowym: KRIR – MRiRW- AN. Powinno zostać podpisane porozumienie w sprawie odstępstwa rolnego pomiędzy tymi instytucjami a założenia zaakceptowane przez poszczególne izby.

Wrzesień to miesiąc dożynek , podziękowań za plony. Tradycyjnie w Spale w dniach 16-17.09.2017r. odbyły się Dożynki Prezydenckie.  Spalskie Dożynki Prezydenckie są znane z Miasteczka Regionów, pięknej wizytówki każdego z województw.  W Łódzkiem Parę Prezydencką powitali Witold Stępień - Marszałek Województwa Łódzkiego i  Bronisław Węglewski - Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Prezydent RP Andrzej Duda wraz z Małżonką wysłuchali koncertu dzieci z zespołu "Lutomierzaczki", którym przygrywał Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Sędziejowickiej. Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski miał okazję przedstawić Parze Prezydenckiej sytuację rolników w województwie łódzkim,     a z Prezydentem RP Andrzejem Dudą powspominać wspólną pracę w komisji rolnictwa w Brukseli. Starościną tegorocznych Dożynek Prezydenckich w Spale była Agnieszka Węglewska - rolniczka pochodząca z województwa łódzkiego, którą wybrała Kancelaria Prezydenta RP spośród  kandydatek zgłoszonych przez województwa. Starostą był przedstawiciel województwa małopolskiego - Dawid Jezierski.

W dniu 19 września 2017 r. Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego  przekazał uwagi do Krajowej Rady Izb Rolniczych  w odpowiedzi na pismo Posła Jarosława Sachajki - Przewodniczącego Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, dotyczące prośby o przekazanie informacji dotyczącej oceny funkcjonowania oraz ewentualnych uwag i wniosków dotyczących rozporządzenia Ministra Sprawiedliwości w sprawie określenia przedmiotów należących do rolnika prowadzącego gospodarstwo, które nie podlegają egzekucji. Zarząd IRWŁ zaproponował, aby wniosek o wydanie opinii przez Izbę w przedmiocie tego czy wskazane we wniosku Komornika Sądowego składniki majątku dłużnika są niezbędne do prowadzenia gospodarstwa rolnego przez dłużnika, Komornik Sądowy kierował także do wiadomości dłużnika, co znacznie ułatwi przygotowanie opinii.

W dniu 25 września 2017r. Zarząd IRWŁ podpisał porozumienie ze Stacją Doświadczalną Oceny Odmian w Sulejowie w zakresie działalności Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. 

W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał również opinie do projektów:  

- rozporządzenia Ministra Środowiska w sprawie polowań na zwierzęta łowne;

- rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej typu „Rozwój przedsiębiorczości-rozwój usług rolniczych”;

- Rady Ministrów w sprawie realizacji przez ARiMR zadań związanych z ustanowieniem środka nadzwyczajnego polegającego na udzielaniu pomocy posiadaczom świń  i utrzymującym nie więcej niż 50 szt. świń.

Posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ

W omawianym okresie odbyły się 4 posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ (w dniu 19.09.2017 r. w Skierniewicach, w dniu 23.09.2017 (wyjazdowe posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Kutnie  na targi rolnicze Agro Show Bednary 2017), w dniu 27.09.2017r. w Łasku, w dniu 28.09.2017r. odbyła swoje posiedzenie Rada Powiatowa   w Sieradzu. Członkowie omówili bieżącą sytuacje w rolnictwie a przedstawiciele instytucji sektora rolnego przekazali aktualne informacje.

Konferencje/ targi/ spotkania/

W sobotę  9 września 2017 r.  - tradycyjnie w przeddzień Dożynek Powiatowych odbył się po raz IX  Powiatowy Konkurs Orki. Ponieważ tegoroczne dożynki odbywały się na terenie miasta Brzeziny, konkurs orki zorganizowano w gospodarstwie brzezinian pana Pawła Sereczyńskiego i jego ojca. Partnerem regionalnym konkursu był Samorząd Województwa Łódzkiego. Partnerami merytorycznymi byli: Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, Łódzki Ośrodek Doradztwa Rolniczego, KRUS Brzeziny. Nagrody wręczono uroczyście podczas Dożynek Miejsko - Powiatowych w Muzeum Regionalnym w Brzezinach w dniu 10 września 2017 r. W imieniu IRWŁ puchary wręczyli Dyrektor Biura – Jerzy Kuzański oraz Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ w Brzezinach – Eugeniusz Supera.
 

W dniu 10 września 2017 roku w Wojsławicach odbyły się Dożynki Powiatowo-Gminno-Parafialne. Rozpoczęła je uroczysta Msza Święta, odprawiona przy Zespole Szkół Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego. W dalszej części uroczystości Korowód Dożynkowy przeszedł na teren szkoły podstawowej. Delegacje sołectw zaprezentowały ponad 30 wieńców dożynkowych. W uroczystościach wzięli udział  delegaci Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Zduńskiej Woli wraz z Przewodniczącym Zenonem Kowalskim. 

W dniu 15 września 2017r., Łódzka Wojewódzka Komenda OHP w Łodzi wraz z Hufcem Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli zorganizowała X Wojewódzki Rajd Rowerowy OHP pod hasłem „Na Szlaku Miejsc Pamięci Ofiar II Wojny Światowej 1939-1945”. Puchar Prezesa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Bronisława Węglewskiego Komendantowi Hufca Pracy wręczył Zenon Kowalski – Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej województwa łódzkiego w Zduńskiej Woli. Celem rajdu było oddanie hołdu bohaterom i ofiarom II wojny światowej, przypomnienie o wielkim poświęceniu społeczeństwa polskiego, które złożyło najwyższą ofiarę na ołtarzu Ojczyzny. Oprócz akcentów patriotycznych młodzież miała możliwość poznania walorów turystyczno-krajoznawczych.

W dniu 16 września 2017r. Rada Powiatowa IRWŁ w Poddębicach zorganizowała wyjazd na XI Skierniewickie Święto Kwiatów, Owoców i Warzyw. Uczestnikami wyjazdu byli mieszkańcy powiatów: poddębickiego, łęczyckiego oraz zgierskiego. Corocznym punktem inicjującym Święto jest mieniąca się tysiącami kolorów parada. Skierniewickie Targi Ogrodniczo-Rolne są niepowtarzalną okazją, aby zapoznać się z najnowszymi rozwiązaniami technologicznymi w zakresie upraw i hodowli  dla wystawców, przedsiębiorców, prywatnych wytwórców, a także instytucji związanych z ogrodnictwem, sadownictwem i szkółkarstwem. Uczestnicy wyjazdu mogli  zapoznać się z przebogatą ofertą produktów oferowanych przez sprzedawców z kraju i zagranicy oraz odmian roślin i regionalnych specjałów – kulinarnych, rzemieślniczych, artystycznych.  Każdy znalazł  tu coś dla siebie!

W dniu 16 września br. w Spale odbyła się konferencja  Rady ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych.  Konferencję otworzyła i prowadziła Pani Zofia Stankiewicz- - I Zastępczyni Przewodniczącej Rady ds. Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy KRIR, która podkreśliła, że kobiety na terenach wiejskich podejmują wiele wyzwań, są odpowiedzialne za spajanie rodziny i zachowywanie tradycyjnych wartości rodzinnych. W konferencji wzięły udział panie z Prezydium Rady ds. kobiet: Pani  Krystyna Stępniak - członkini Prezydium, Maria Tatarczyk - członkini Prezydium, Jolanta Nawrocka - członkini Prezydium. Z ramienia IRWŁ w konferencji uczestniczyły Panie z Prezydium Rady ds. Kobiet Wiejskich i ich Rodzin przy IRWŁ: Donata Wrona I Zastępczyni Przewodniczącej, Małgorzata Rosa – członkini Prezydium, Aleksandra Brdoń- członkini Prezydium. W posiedzeniu wzięli udział także Wiktor Szmulewicz- Prezes KRIR oraz Bronisław Węglewski- Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, którzy uroczyście powitali przybyłe kobiety. Bronisław Węglewski witając przedstawicielki wojewódzkich izb rolniczych na ziemi łódzkiej życzył paniom owocnych obrad, a także przekazał w prezencie książkę "Kulinarne podróże po Łódzkiem".

„Z pokolenia na pokolenie mieszkańcy Widawy przekazywali swoim dzieciom to, co w życiu najcenniejsze:- wiarę” – mówił bp Marek Marczak w dniu 17 września 2017r. podczas jubileuszu 600-lecia parafii Podwyższenia Świętego Krzyża. Współorganizatorem jubiluszu była Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, która zorganizowała „Piknik Wołowy” sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wołowego, mający na celu promowanie spożycia mięsa wołowego wśród konsumentów. 

W dniu 24 września 2017 roku,  odbyły się na stadionie w Sędziejowicach IX Powiatowe Zawody Sportowo-Pożarnicze Jednostek OSP RP. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego jako współorganizator zawodów przygotowała dla wszystkich uczestników „Piknik Mleczny” sfinansowany z Funduszu Promocji Mleka. „Piknik Mleczny” otworzył Bronisław Węglewski – Prezes IRWŁ zachęcając do udziału w konkursach i w degustacji produktów mlecznych, przedstawił również ideę promocji polskiej, zdrowej żywności.

W dniu 24 września 2017r. Rada Powiatowa IRWŁ w Pajęcznie zorganizowała dla rolników, członków Rady Powiatowej IRWŁ wyjazd do Bednar na XIX Międzynarodową Wystawę Rolniczą AGRO SHOW. Rolnicy mieli okazje  zobaczyć najnowocześniejsze maszyny, urządzenia  podczas pracy na polach pokazowych ( między innymi ładowarki, ładowacze czołowe  i opryskiwacze, agregaty uprawowo – siewne).

Inne

- Miesięcznik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego „W NOWEJ ROLI”  od marca 2016r. w nowej odsłonie bezpłatnie trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego.

- Członkowie Zarządu  oraz Delegaci Rad Powiatowych IRWŁ  na bieżąco uczestniczą  w Dożynkach gminnych, powiatowych oraz wojewódzkich reprezentując samorząd rolniczy. - Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych  dla  rolników. W omawianym okresie  zostało udzielonych  40  porad. 

Wszystkie działania, interwencje  podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl.