IX Wojewódzki Rajd Rowerowy OHP

9 września 2016r., Łódzka Wojewódzka Komenda OHP w Łodzi wraz z Hufcem Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli zorganizowała IX Wojewódzki Rajd Rowerowy OHP pod hasłem „Na szlaku miejsc pamięci ofiar II Wojny Światowej 1939-1945”. Trasa rajdu przebiegała drogami powiatu zduńskowolskiego i łaskiego (drogami miasta i gminy Zduńska Wola, gminy Sędziejowice i gminy Zapolice). W rajdzie rowerowym długości około 30 km wzięło udział 333 rowerzystów, w tym 48 podopiecznych Hufców Pracy województwa łódzkiego. Uczestnikami rajdu byli: uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w Łasku, Zduńskiej Woli, Sędziejowicach, Poddębicach, podopieczni Hufca Pracy 5-15 w Zduńskiej Woli, Hufca Pracy 5-6 w Łodzi, Hufca Pracy 5-3 w Łodzi, młodzież gimnazjalna ze Zduńskiej Woli, Karsznic i Poddębic, Pracownicy Nadleśnictwa Kolumna, podopieczni Warsztatu Terapii Zajęciowej w Zduńskiej Woli, oraz osoby indywidualne. Rajd rozpoczął się przy Muzeum Domu Urodzin Św. Maksymiliana Marii Kolbe – Patrona Miasta. Złożono wiązankę pod tablicą Św. Maksymiliana, zamordowanego przez hitlerowskiego okupanta oraz pod „Pomnikiem Poległym w Walce o Wyzwolenie Ojczyzny”. Podczas rajdu złożono jeszcze wiązanki czterokrotnie - w Karsznicach pod Pomnikiem ,,Ku czci ofiar faszyzmu kolejarzom Juliuszowi Sylii, Kazimierzowi Kałużewskiemu”, w Woli Marzeńskiej - przy mogile zbiorowej ,,Odzyskanie wolności za przetrwanie przez  naród polski strasznej wojny i terroru niemieckiego”, w Marzeninie pod Mogiłą Zbiorową Trzech Żołnierzy Polskich poległych we wrześniu 1939 roku oraz w lesie koło miejscowości Grabia pod tablicą pamiątkową Lotnika Ppor. Edwarda Kramarskiego. Zakończenie rajdu rowerowego odbyło się w Gospodarstwie Agroturystycznym „Na Wyspie” w Młodawinie Górnym, gdzie przy poczęstunku uczestnicy rajdu odpoczywali po trudach pokonanej trasy. Organizatorzy przygotowali szereg atrakcji. Młodzież wzięła udział w dwóch konkurencjach sportowych, przeprowadzonych przez Kadrę, oraz uczestników Hufca Pracy 5-15. Do konkurencji „boccia” oraz „rzut kółkiem ringo” zgłosiło się 50 uczestników rajdu. Nowością był quiz historyczny przygotowany i przeprowadzony przez Wychowawcę Hufca Pracy, w którym wzięło udział 30 osób. Uczestnicy przystępujący do konkursu musieli odpowiedzieć na 17 pytań zamkniętych, wykazując się wiedzą z zakresu II wojny światowej.

Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Zduńskiej Woli - Zenon Kowalski wręczył puchar Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Komendantowi Hufca Pracy - Romualdowi Krystyniakowi za rozbudzanie i pielęgnowanie uczuć patriotycznych w młodzieży m.in. z obszarów wiejskich oraz za ogrom pracy wkładanej corocznie w organizację tak dużej imprezy.

Wszyscy uczestnicy rajdu otrzymali pamiątkowe dyplomy, znaczki okolicznościowe, materiały informacji turystycznej z Urzędu Marszałkowskiego w Łodzi, upominki z Nadleśnictwa Lasów Państwowych w Kolumnie oraz Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Sieradzu. Celem rajdu było oddanie hołdu bohaterom i ofiarom II wojny światowej, przypomnienie o wielkim poświęceniu społeczeństwa polskiego, które złożyło najwyższą ofiarę na ołtarzu Ojczyzny. Oprócz akcentów patriotycznych młodzież miała możliwość poznania walorów turystyczno-krajoznawczych.

(Źródło informacji: www.lodzka.ohp.pl)

Gospodarstwo Agroturystyczne "Na wyspie" Państwa Alicji i Wiesława Rumpel, na którym odbyło się uroczyste zakończenie rajdu oraz piknik znajduje się nieopodal kompleksów leśnych umożliwiających przyjemne spędzanie czasu podczas uprawiania różnych form turystyki. Także turyści konni znajdą tutaj miejsce do zorganizowania spokojnego postoju podczas rajdu konnego. Gospodarze zapewniają bezpieczne miejsce popasu dla koni. Od kilku lat "Na wyspie" jest miejscem w którym odbywają się zorganizowane rajdy konne m.in. z Pabianic do Sieradza. Gospodarstwo znajduje się blisko Łódzkiego Szlaku Konnego im. „Hubala” (Pętla zewnętrzna; odcinek 23 Kolonia Szczerców - Młodawin Górny; odcinek 28 Krzętle - Młodawin Górny; odcinek 33 Lary - Młodawin Górny; odcinek 34 Młodawin Górny - Rokitnica; odcinek 01 Gajewniki - Góry Prusinowskie; odcinek 35 Rokitnica - Gajewniki).Warto przyjechać tutaj na wakacje z własną przyczepą kempingową, jak i zatrzymać się na jednorazowy nocleg pod namiotem. Dla gości dostępna jest altana z kuchnią polową. Warto jednak skorzystać ze smacznych posiłków przygotowywanych przez gospodynię na życzenie gości. Specjalnością tutejszej kuchni jest czernina. Na specjalne życzenie możliwe jest przygotowanie dziczyzny. Na około 10 hektarach znajduje się 5 stawów. Jest możliwość zorganizowania połowu ryb. Na wędkarzy czeka różnorodność ryb, można tu złowić wiele gatunków hodowlanych. Nad brzegiem największego stawu przygotowano miejsca na plenerowe imprezy – grille i ogniska. Gospodarstwo oferuje organizację imprez plenerowych, połączonych z ogniskiem, grillem i jazdą konną. Gospodarze zapraszają turystów indywidualnych, jak i grupowych (w tym grupy szkolne).

Alicja i Wiesław Rumpel

Młodawin Górny 33, 98-131 Zapolice