Jabłoniom zagraża parch jabłoni.- KOMUNIKAT O ZAGROŻENIU UPRAW ROŚLIN

Województwo: Łódzkie

Powiat: Pabianicki i Miasto Łódź

Agrofag: Parch jabłoni

Roślina: Jabłoń

Data publikacji komunikatu: 18.04.2018 r.

Decyzję o sposobie i terminie zwalczania parcha jabłoni należy podjąć po przeprowadzeniu obserwacji.

Parch jabłoni poraża wszystkie nadziemne niezdrewniałe organy jabłoni. Objawy choroby widoczne
są najczęściej na liściach i owocach. Rozwój grzyba przebiega w dwóch stadiach: konidialnym i workowym. Grzyb zimuje w postaci otoczni na opadłych porażonych liściach jabłoni.

W sprzyjających warunkach wilgotności i temperatury zarodniki wyrzucane są z otoczni i zakażają rośliny (infekcje pierwotne). W czasie sezonu wegetacyjnego grzyb rozprzestrzenia się za pomocą zarodników konidialnych (infekcje wtórne).

W celu przeprowadzenia prawidłowej ochrony plantacji konieczne jest prawidłowe ustalenie tzw. okresów krytycznych – czyli takiego układu temperatury i czasu zwilżania liści, w którym przy obecności zarodników może dojść do infekcji tkanek rośliny. Liczba okresów krytycznych w sezonie wegetacyjnym może sięgać nawet kilkudziesięciu. Przydatne są do tego celu tzw. sygnalizatory okresów krytycznych.

Podstawą racjonalnego chemicznego zwalczania powinno być przeprowadzenie zabiegów w momencie zagrożenia infekcją przez grzyba. Kontynuacja metody chemicznej zależy od skutecznej ochrony w fazie infekcji pierwotnych, szczególnie do  fazy kwitnienia jabłoni. Najwięcej  zarodników workowych wysiewa się w fazie różowego pąka oraz kwitnienia. W sadach, w których po zakończeniu infekcji pierwotnych nie stwierdzono objawów parcha jabłoni, ochronę chemiczną można ograniczyć do zabiegów w okresie wystąpienia długotrwałych opadów. W innych sadach powinna być kontynuowana do okresu zbiorów. Ażeby ograniczyć możliwość zakażeń wiosną należy usuwać opadłe liście. W rejonach o dużym zagrożeniu uprawiać odmiany odporne na parcha.

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Roślin i Nasiennictwa

Oddział Łódź / Delegatura: Piotrków Trybunalski

tel. 42 611-67-15, fax. 42 611-62-34

e-mail: o-lodz@piorin.gov.pl