KE na temat gospodarki o obiegu zamkniętym

4 marca 2019 r. Komisja Europejska opublikowała sprawozdanie z wdrażania planu działania dotyczącego gospodarki o obiegu zamkniętym.  W opublikowanym sprawozdaniu  nakreślono także przyszłe wyzwania związane z kształtowaniem naszej gospodarki i dalszym tworzeniem przewagi konkurencyjnej, wytyczając drogę do gospodarki neutralnej dla klimatu, w której presja na zasoby naturalne i słodkowodne, jak również ekosystemy jest zminimalizowana. Sprawozdanie stanowi odpowiedź na wniosek Rady o przedstawienie „corocznej pisemnej aktualizacji informacji o postępach w realizacji planu działania”, który to wniosek powtórzył także Parlament Europejski. Aktualną sytuację w zakresie wdrażania planu działania przedstawiono w pełni w załączonym dokumencie roboczym służb Komisji.

W nowym rozporządzeniu w sprawie produktów nawozowych, które znajduje się na ostatnich etapach procesu legislacyjnego, wprowadzono ujednolicone zasady dotyczące produkcji nawozów organicznych z surowców wtórnych, takich jak produkty uboczne pochodzenia rolniczego i odzyskane bioodpady. Nowe rozporządzenie zdaniem Komisji przyczyni się do znacznego zmniejszenia istotnych barier wejścia na rynek dla produktów bardziej zrównoważonych i produktów w obiegu zamkniętym; zawiera nowe ograniczenia dotyczące substancji niebezpiecznych w odniesieniu do wszystkich nawozów, w tym pochodzących z surowców pierwotnych, co zmniejsza ryzyko występowania cykli materiałowych zawierających niebezpieczne poziomy niektórych pierwiastków toksycznych; obejmuje kryteria utraty statusu odpadu, tym samym przyczyniając się do usprawnienia interakcji między przepisami w zakresie chemikaliów, produktów i odpadów oraz zapewniając inwestorom większą pewność prawa.

Plan działania ma również pobudzić rynek wody odzyskiwanej, aby rozwiązać problem niedoboru wody w UE. Komisja zaproponowała wprowadzenie specjalnych przepisów ustanawiających minimalne wymogi w zakresie wykorzystania wody odzyskiwanej w nawadnianiu w rolnictwie.

Sprawozdanie 

(Żródło: KE)