Młodzi rolnicy - fundament spółdzielni rolniczych przyszłości

21 marca 2019 r. w Walencji rozpoczęło się Forum Biznesowe Cogeca pt. „Młodzi rolnicy i spółdzielnie rolno-spożywcze jutra” z udziałem ponad 300 uczestników z 24 państw członkowskich UE. Z ramienia KRIR w forum udział wzięli: Wiktor Szmulewicz – Prezes KRIR, Zygmunt Gacek – delegat Izby Rolniczej w Opolu oraz Adam Michaś – delegat Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

Podczas obecnej edycji Forum Biznesowego młodzi rolnicy mieli możliwość podzielenia się swoimi poglądami na temat przyszłości sektora, a także podkreślenia jakie są ich potrzeby w celu zapewnienia opłacalnej przyszłości swojego zawodu, lepszej odpowiedzi na potrzeby konsumentów, a także lepiej funkcjonującego łańcucha dostaw.

Podczas dyskusji uczestnicy podkreślili, że młodzi rolnicy – młodzi mężczyźni i kobiety – są siłą napędową sektora rolno-spożywczego przyszłości, a spółdzielnie rolne wzmacniają ich pozycję w celu stawiania czoła przyszłym wyzwaniom. Spółdzielnie rolne potrzebują młodych rolników tak samo, jak młodzi rolnicy potrzebują spółdzielni rolnych. To idealny układ, aby wspólnymi siłami móc kreować sektor rolno-spożywczy jutra.

Zwrócono uwagę na główne wyzwanie stojące przed młodymi rolnikami, tj. zapewnienie rentowności prowadzonej przez nich działalności rolnej. Młodzi potrzebują konkurencyjności i opłacalności przy prowadzeniu gospodarstw, co wiąże się projektami biznesowymi, które są szyte na miarę. Dlatego spółdzielnie posiadające jasną strategię i plany na przyszłość są najlepszym wyborem dla europejskich producentów. Należy wyjść naprzeciw oczekiwaniom tych młodych ludzi, którzy wkrótce staną się liderami naszych spółdzielni.

W oparciu o wymianę opinii w sprawie wyzwań, z jakimi zmagają się młodzi rolnicy, europejskie spółdzielnie rolnicze przedstawiły konkretne przykłady i strategie, które przyjęto aby skutecznie odpowiadać na potrzeby producentów oraz aby kształtować rolnictwo przyszłości poprzez aktywne uczestnictwo młodych członków w procesie demokratycznego zarządzania spółdzielniami.

Uczestnicy spotkania wyrazili nadzieję, że dynamiczna międzypokoleniowa dyskusja, do której zachęcano podczas forum, posłuży jako doskonały wstęp do dużo szerszych rozmów o wymianie pokoleń w rolnictwie oraz roli, jaką spółdzielnie rolne odgrywają w jej promowaniu.

(Źródło: KRIR)