Marcowe wydanie miesięcznika W NOWEJ ROLI

Szanowni Państwo, zapraszam do lektury nowego wyda­nia miesięcznika W NOWEJ ROLI. W tym numerze szczególnie polecam Państwu artykuły na temat debat rolniczych, któ­re odbyły się przy okazji Targów FERMA 2017 oraz z inicjatywy Rady Powiatowej IRWŁ w Łęczycy przy współpracy z Rada­mi Powiatowymi IRWŁ w Poddębicach, Kutnie i Zgierzu. Tematyka poruszana na debatach pokazuje z iloma problemami nadal boryka się polska wieś. W związku z tym pragnę zachęcić Państwa do kon­taktu z nami. Każdy rolnik, który zgłosi się z problemem do Izby, może liczyć na rze­telne rozpoznanie sprawy i interwencję w instytucjach odpowiedzialnych.

Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego w ramach działań dotyczących ułatwień dla rolników, podjęła również współpra­cę z Programem Rabat Rolniczy. Mam na­dzieję, że program ten umożliwi rolnikom z naszego województwa zakup usług i produktów w promocyjnych cenach. To duże ułatwienie dla działalności rolniczej.

Porejestrowe Doświadczalnictwo Od­mianowe (PDO) daje systematyczny dopływ obiektywnej informacji na temat odmian i ich przydatności do uprawy. Od 2004 roku tworzona jest corocznie Lista Odmian Zalecanych (LOZ) do upra­wy na obszarze województwa łódzkiego. Podsumowanie badań Stacji i tegorocz­ną listę znajdziecie Państwo w artykule Pana dra Przemysława Majchrowskiego Dyrektora COBORU Stacji Doświadczal­nej Oceny Odmian w Sulejowie. Wspo­mnę tylko, że współpraca Izby ze Stacją układa się wzorowo, a wyniki badań Stacji to niezwykle cenne źródło informacji dla naszych rolników.

Miłej lektury!

Bronisław Węglewski