Obiad bez ziemniaka to nie obiad! - XXIV Krajowe Dni Ziemniaka w Kalinowej

W miniony weekend (26-27 września 2017 roku) w Kalinowej koło Błaszek na terenie Hodowli Roślin „Kalinowa” spotkali się pasjonaci i wielbiciele ziemniaka na XXIV Krajowych Dniach Ziemniaka. Hasłem przewodnim imprezy był  „Ziemniak dziś i jutro”. Ale by dokładnie określić jej charakter można śmiało sparafrazować słowa Mikołaja Reja... a niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż POLACY nie gęsi, iż swój ZIEMNIAK mają!

Aż 122 odmian tego pysznego warzywa prezentowało się na 6 hektarach upraw, w tym dość rzadko spotykane u nas -  różowe i czerwone. Furorę zrobiły tzw. „Little Potatoes” - ziemniaki przyszłości, które w specjalnym papierowym opakowaniu można w ciągu 8-10 minut przygotować w mikrofalówce. Dodatkowo można było zobaczyć kolekcję około 30 odmian cebuli wraz z zastosowania różnych systemów nawadniania oraz ich wpływu na plon i jakość. Dużym zainteresowaniem rolników cieszyły się pokazy technologii sadzenia, pielęgnacji, zbioru oraz nawożenia i ochrony ziemniaka. Warto zaznaczyć, że zaprezentowano 14 różnych programów ochrony i nawożenia. Nowością, którą pokazano w czasie trwania Krajowych Dni Ziemniaka były systemy naprowadzania GPS i drony skanujące pola. Specjaliści w trakcie trwania wykładów, jak również na polach pokazowych doradzali  jak unikać błędów agrotechnicznych, które mają wpływ na jakość i plon bulw ziemniaka. Krajowi i zagraniczni specjaliści prezentowali informacje dotyczące technologii uprawy, przechowalnictwa, odmianoznawstwa ziemniaka, a także rozwiązań marketingowych oraz przepisów prawnych. Ale chyba najciekawsza i największa prezentacja odbywała się na polach, gdzie dwu-,  trzy-, czterorzędowe zaczepiane i samobieżne kombajny różnych producentów uczestniczyły w pokazie zbiorów. Następnie można było zobaczyć załadunek na przyczepy, później dostarczenie na stoły wyładowcze, a dalej sortowanie, doczyszczanie i ładowanie przenośnikami na naczepy lub do skrzyniopalet.

W pierwszym dniu imprezy Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego zorganizowała Piknik Owocowo-Warzywny sfinansowany z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. Promocje i degustacje produktów z owoców i warzyw, w szczególności z ziemniaka (m.in. placki ziemniaczana, cepeliny), a także konkursy dla dzieci i dorosłych cieszyły się dużym zainteresowaniem.

W organizację XXIV Krajowych Dni Ziemniaka zaangażowało się wiele firm i instytucji. Wraz z Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie - Krajowe Dni Ziemniaka -  przygotował Agrosad Sp. z o.o., Stowarzyszenie Polski Ziemniak oraz Gmina i Miasto Błaszki. Jednym ze współorganizatorów była Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego ze szczególnym zaangażowaniem Rady Powiatowej IRWŁ w Sieradzu i Przewodniczącego Rady – pana Jana Kołodziejczyka oraz delegata na Walne Zgromadzenie IRWŁ pana Jerzego Wróbla. Do miłej uroczystości doszło w czasie oficjalnego otwarcia imprezy. Pani Ewa Lech - Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi wraz z m.in. Prezesem Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego panem Bronisławem Węglewskim - wręczyła odznaczenia „Zasłużony dla Rolnictwa” dwunastu rolnikom z terenu województwa łódzkiego. Odznaczenia otrzymali: Rober Marciniak, Mariusz Zawiasa, Łukasz Wrzesiński, Waldemar Bartos, Roman Pawlak, Mirosław Kawa, Rafał Wierucki, Józef Rykowski, Henryk Gajek, Rafał Krzywański, Dorota Kowalczyk, Andrzej Śniegula.

Zwieńczeniem pierwszego dnia imprezy był koncert „Nie taki Straszny Dwór” Wędrownego Festiwalu  p.n. „Kolory Polski” organizowanego przez Filharmonię Łódzką im. Artura Rubinsteina. Wystąpili w nim artyści Teatru Wielkiego w Łodzi, którzy wykonali arie, duety i tercet operowy oraz pieśni Stanisława Moniuszki, a także choreografie  do mazura ze „Strasznego dworu” oraz poloneza z „Halki”.

XXIV Krajowe Dni Ziemniaka w Kalinowej pod hasłem „Ziemniak dziś i jutro” to przede wszystkim nowe i nowoczesne spojrzenie na ziemniaka i jego produkcję.

Obiad bez ziemniaka to nie obiad!

Reportaż z imprezy na siewie.tv - klik zdjęcie