Ostatnie posiedzenie KRIR V kadencji

27 maja 2019 r. w Parzniewie odbyło się XVI (ostatnie już w V kadencji) Posiedzenie Krajowej Rady Izb Rolniczych. Gośćmi Posiedzenia byli: Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi – Jan Krzysztof Ardanowski, Główny Inspektor Ochrony Środowiska – Paweł Ciećko, Zastępca Prezesa Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa – Tomasz Nowakowski, Zastępca Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego – Krzysztof Maciej Retyk, Główny Lekarz Weterynarii – Bogdan Konopka oraz Dyrektor Departamentu Inspekcji – Hanna Kończal i Dyrektor Departamentu Kontroli Gospodarowania Odpadami – Izabela Szadura  z Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Podczas obrad przyjęto m.in. sprawozdanie z działalności KRIR za 2018 r. oraz stanowisko w sprawie niwelowania przez Rząd RP skutków wystąpienia klęsk żywiołowych w Polsce. W stanowisku Krajowa Rada wskazała m.in., że problem rozwiązań dotyczących niwelowania skutków klęsk żywiołowych w Polsce, w tym racjonalnego gospodarowania zasobami wodnymi na obszarach wiejskich w warunkach okresowych niedoborów wody  lub nadmiarów - nadal nie został kompleksowo rozwiązany, a rolnicy od paru lat borykają się z problemem suszy, czy ulewnych deszczów, którego nie rekompensuje rolnikom nawet specjalna pomoc z budżetu państwa.  Problemem wciąż pozostaje brak możliwości ubezpieczenia upraw rolnych.

Ostatnie w tej kadencji Posiedzenie było również okazją do wręczenia medali pamiątkowych oraz odznaczeń zasłużonym dla samorządu rolniczego.

(Źródło: KRIR)