Poparcie wniosku polskiego Rządu w zakresie umorzenia kar za nadprodukcję mleka

W dniu 24 czerwca 2016 r. Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktor Szmulewicz wspólnie z Prezydentem Polskiej Federacji Hodowców Bydła i Producentów Mleka  Leszkiem Hądzlikiem zwrócili się do Komisarza ds. Rolnictwa i Rozwoju Wsi Phila Hogana z powodu bardzo trudnej sytuacji panującej na rynku mleka. Obecnie średnie ceny podstawowych przetworów mleczarskich na rynku unijnym, gdzie Polska głównie sprzedaje swoje produkty, są niższe niż rok wcześniej: mleka odtłuszczonego w proszku o 14 proc., masła o 19 proc., a serów - o ok. 22 proc. W Polsce na początku maja br. masło było tańsze o 17 proc., a sery o 12-13 proc.

Spada cena skupu mleka. W kwietniu br. mleczarnie płaciły średnio o 13 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2015 r. Cena skupu mleka była o 8 proc. niższa od średniej UE. Średnia cena skupu mleka w 2015 r. wyniosła 1,16 zł za kilogram i była o 13,7 proc. niższa od średniorocznych cen mleka w 2014 r.

Dekoniunktura na rynku unijnym i światowym skutkuje słabszymi wynikami w handlu produktami mleczarskimi za granicą. W pierwszych dwóch miesiącach br. branża sprzedała więcej towarów osiągając przychody o 9 proc. niższe. Podobnie było w całym 2015 r., gdzie przy wzroście wywozu, nastąpił spadek wartości eksportu. Głównymi odbiorcami polskich produktów są Niemcy, Czechy, Holandia, W. Brytania, a wśród pozostałych krajów: Algieria, Wietnam, Meksyk.

Według prognoz KE, mleko w kolejnych miesiącach będzie nadal taniało np. w Irlandii w marcu jego cena spadła aż o ok. 25 proc. Przewiduje się, że niskie ceny skupu mleka, z powodu dekoniunktury na rynku światowym i utrzymania wysokiej dynamiki skupu w UE, utrzymają się co najmniej do końca roku.

Polski Minister Rolnictwa stara się pomóc producentom mleka m.in. składając na każdym posiedzeniu unijnej rady ministrów rolnictwa wnioski o zajęcie się rynkiem mleka i uruchomieniem dodatkowego wsparcia z budżetu UE. Propozycją składaną przez Rząd polski jest również umorzenie, na wniosek rolnika i z istotnych powodów ekonomicznych, drugiej i trzeciej raty kar za nadprodukcję mleka.

Wobec ogromnego zapotrzebowania na świecie i kryzysu na wielu rynkach, sygnatariusze podtrzymali swoje stanowisko, że nakładanie kar za przekroczenie kwoty mlecznej na kraje za dalece nieuzasadnione, a w konsekwencji niesprawiedliwe dla rolników.

W związku z powyższym, w piśmie zostały poparte działania polskiego Ministra Rolnictwa w zakresie umorzenia kar za nadprodukcję mleka i zawnioskowano do Komisarza o uwzględnienie wniosku polskiego Rządu w tym zakresie w programie pomocy dla producentów mleka przygotowywanym przez KE.

(Źródło: KRIR)