Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Kutnie

W dniu 28 lutego 2018 roku odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Kutnie.  Obrady otworzył Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa  Łódzkiego w Kutnie Pan Włodzimierz Jaworski. W posiedzeniu uczestniczyli delegaci IRWŁ oraz zaproszeni  goście:  Pani Monika Majda- Kierownik BP ARiMR w Kutnie, Pani Aleksandra Krakos - Powiatowy Inspektorat  Weterynarii w Kutnie,  Pan Janusz Ciesielski Dyrektor KOWR Oddział w Łodzi,  Pani Edyta Nowicka- KOWR w Łodzi,  Pan Marcin Kubasiński - Dzierżawca nieruchomości położonej w gminie  Krośniewice.

Pani Monika Majda Kierownik Biura Powiatowego ARiMR w Kutnie poinformowała o nowych zasadach wypełniania wniosków obszarowych w 2018 roku. 2018 roku.

W 2018 roku uległy zmianie podstawowe zasady dotyczące sposobu składania wniosku o przyznanie płatności:

- możliwość złożenia Oświadczenia potwierdzającego brak zmian w roku 2018 w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2017.

- obowiązek złożenia wniosku w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.

  1. Możliwość złożenia wniosku w wersji papierowej, we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę biurze powiatowym ARiMR, wyłącznie w uzasadnionych przypadkach.

Oświadczenie potwierdzające brak zmian w roku 2018 w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2017

W 2018 roku w przypadku, gdy dane z wniosku i załączników do wniosku o przyznanie płatności na rok 2017 nie uległy zmianie, można zamiast Wniosku o przyznanie płatności na rok 2018 złożyć Oświadczenie potwierdzające brak zmian w 2018 roku w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2017).

Oświadczenie może złożyć jedynie rolnik, który we wniosku o przyznanie płatności na rok 2017 deklarował powierzchnię gruntów ornych mniejszą niż 10 ha i ubiegał się wyłącznie o:

  •  jednolitą płatność obszarową, płatność za zazielenienie, płatność dodatkową, płatność związaną do powierzchni uprawy chmielu, płatność do owiec, płatność do kóz, płatność niezwiązaną do tytoniu,
  • płatności dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi ograniczeniami (płatność ONW) (PROW 2014-2020), 
  • wypłatę pomocy na zalesianie (PROW 2007-2013), 
  • premię pielęgnacyjną i premię zalesieniową (PROW 2014-2020).

Pani Aleksandra Krakos z Powiatowego  Inspektoratu Weterynarii w Kutnie przedstawiła przybyłym delegatom sytuację epidemiologiczną w zakresie występowania afrykańskiego pomoru świń (ASF) na terytorium RP, oraz podstawowe zasady bioasekuracji do bezwzględnego stosowania w gospodarstwie utrzymującym trzodę chlewną. Gospodarstwa podzielone są na dwie kategorie: komercyjne, czyli takie, które wprowadzają na rynek prosięta lub tuczniki oraz niekomercyjne, które produkują świnie na własny użytek.

W chlewniach niekomercyjnych obowiązywać mają następujące zasady:

• zakaz skarmiania zlewek,

• zakaz kontaktowania świń ze zwierzętami przenoszącymi ASF,

• zakaz wprowadzania do gospodarstw tusz i mięsa upolowanych dzików,

• konieczność zmiany odzieży przed wejściem do chlewni,

• zakaz wstępu do chlewni osobom postronnym,

• ubój świń pod nadzorem lekarza weterynarii,

• zakaz utrzymywania loch/knurów,

• konieczność wyposażenia gospodarstwa w maty dezynfekcyjne.

Z kolei gospodarstwa komercyjne będą musiały przestrzegać tych samych zasad, co niekomercyjne (poza zakazem utrzymywania loch/knurów), a dodatkowo będą musiały przestrzegać opracowanego przez właściciela planu bioasekuracji zatwierdzonego lub rekomendowanego przez inspekcję weterynaryjną. Poinformowała o konsekwencji braku zagwarantowania koniecznego zabezpieczenia gospodarstwa będzie brak możliwości ubiegania się o odszkodowanie, w sytuacji konieczności likwidacji zwierząt i sprzętu w ognisku choroby.

Pan Janusz Ciesielski Dyrektor KOWR Oddział w Łodzi przybliżył Delegatom Rady Powiatowej sytuację związaną z prośbą o wydanie opinii w sprawie planowanego przedłużenia umowy zawartej z Panem Marcinem Kubasińskim na dzierżawę nieruchomości stanowiącej zorganizowane gospodarstwo rolne, położone w obrębach PGR Błonie oraz Krośniewice, w gminie Krośniewice, w powiecie kutnowskim, w województwie łódzkim, o łącznej powierzchni 254,7778 ha wraz budynkami gospodarczymi, do 2028 roku.

Z uwagi na omówienie wszystkich punktów przyjętego porządku obrad, zamknięcia posiedzenia Rady powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Kutnie dokonał Przewodniczący Rady Powiatowej Pan Włodzimierz Jaworski jednocześnie dziękując uczestnikom za przybycie i czynny udział w posiedzeniu.

Magdalena Studzińska

Specjalista ds. Obszarów Wiejskich i Obsługi Rady Powiatowej