Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Powiecie Wieluńskim w dniu 9 marca 2020r.

Dnia 9 marca 2020r.w siedzibie Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu odbyło się III w VI kadencji Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Wieluniu. Obrady otworzył Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Wieluniu – Pan Krzysztof Wróbel. Przywitał delegatów oraz zaproszonych gości w osobach: Pana Zbigniewa Wiadernego – Głównego Inżyniera ds. Analiz i Przygotowania Inwestycji z PGE GiEK S.A. Oddział KWB Bełchatów, Pana Marka Kapicę – Prezesa Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu, Pana Józefa Grzegorka – Przewodniczącego Rady Nadzorczej Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu, Pana Stanisława Skibińskiego – Prezesa Stowarzyszenia „Nie dla Odkrywki Złoczew” oraz przybyłych Delegatów Rady Powiatowej IRWŁ w Powiecie Wieluńskim.

Głównym tematem posiedzenia była planowana odkrywka w Złoczewie. Pan Zbigniew Wiaderny przedstawił prezentację dotyczącą wpływu oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia, aspekty ochrony środowiska realizowane w PGE GiEK S.A. Oddział Kopalnia Węgla Brunatnego Bełchatów  w ramach eksploatacji złoża Bełchatów,  rekultywacji terenu w kierunku leśnym, wodnym i sportowo – rekreacyjnym oraz rozwój koncepcji zagospodarowania złoża węgla brunatnego Złoczew. Pod względem administracyjnym rejon złoża znajduje się w południowo – zachodniej części województwa łódzkiego w odległości około 4 km w kierunku południowo – wschodnim od miejscowości Złoczewi ok. 50 km na północny zachód od Kopalni i Elektrowni Bełchatów. Rozciąga się wąskim pasem szerokości 1000 – 1500 m na przestrzeni ok. 10 km, z południowego zachodu na południowy wschód.

Członkowie Rady Powiatowej IRWŁ w Powicie Wieluńskim poddawali w wątpliwość obietnice PGE dotyczące nowych miejsc pracy w regionie. Pytali dość szczegółowo o bliższe plany inwestora. Pan Stanisław Skibiński, Prezes Stowarzyszenia „ Nie dla odkrywki Złoczew” sugerował, że zatrudnienie w kopalni znajdą głównie obecni pracownicy z Bełchatowa. Pan Zbigniew Wiaderny zapewniał, że średnia wieku pracowników w Bełchatowie to 50 lat, a więc jest to kadra, która raczej będzie przechodzić na emeryturę niż zmieniać miejsce pracy. To jednak nie do końca przekonywało zebranych na posiedzeniu.

Ważną kwestią związaną z całą inwestycją, która budziła największy sprzeciw członków izby są wysiedlenia mieszkańców. W momencie uruchomienia kopalni w Złoczewie z mapy Polski znikną 33 wioski, ok. 3 000 ludzi zostanie wysiedlonych. Rolnicy stracą swoje źródła utrzymania. Na chwilę obecną mieszkańcy nie znają wysokości odszkodowań, jakie mogliby otrzymać. Niektóre gospodarstwa mają swoją wielopokoleniową tradycję, a planowana inwestycja może spowodować, że bezpowrotnie będą musiały zaprzestać swojej działalności. Wpływ na to może mieć także fakt, że w momencie uzyskania przez PGE koncesji, niezależnie od tego czy odkrywka powstanie czy nie, rolnicy nie będą mogli wykonywać na swoich ziemiach żadnej inwestycji, bo będą zamieszkiwać na terenie górniczym. Stanisław Skibiński zastanawiał się czy w dzisiejszej rzeczywistości taka inwestycja będzie się w ogóle opłacać, ponieważ jest duży nacisk na to, aby odchodzić od węgla, jako źródła energii cieplnej. Znane jest stanowisko UE w tej sprawie. Jak podkreślił, ten czas oczekiwania i niepewności dla tych rolników jest bardzo ciężki.

W trakcie posiedzenia głos zabrał także pań Marek Kapica – Prezes Spółdzielni Dostawców Mleka w Wieluniu. Odniósł się także negatywnie do planów otwarcia odkrywki w Złoczewie. Blisko połowa mleka, z którego korzysta Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu trafia od rolników z terenów gmin: Złoczew, Ostrówek, Lututów i Burzenin, czyli obszarów gdzie ma działać kopalnia. Prezes Marek Kapica szacuje, że w momencie uruchomienia Odkrywki w Złoczewie i wysiedleniem dostawców mleka, Spółdzielnia Dostawców Mleka w Wieluniu może pożegnać się przynajmniej z 15% towaru. To też będzie duży cios dla spółdzielni.

Po długiej dyskusji Rada Powiatowa IRWŁ w Powiecie Wieluńskim jednogłośnie przyjęła wniosek, sprzeciwiający się budowie odkrywki w Złoczewie.

Magdalena Stępień

Specjalista ds. obszarów wiejskich