Posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Poddębicach

W dniu 07 września  2016r.  odbyło się siódme w V kadencji posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Poddębicach pod przewodnictwem Ewy Bednarek - Członka Zarządu IRWŁ i Przewodniczącej Rady Powiatowej IRWŁ w Poddębicach.

Posiedzenie odbyło się z udziałem delegatów powiatowych, rolników oraz zaproszonych gości: Stanisława Jędryki – Dyrektora Wojewódzkiego Zarządu Melioracji i Urządzeń Wodnych w Łodzi,  Lilli Perka - Radcy Prawnego  IRWŁ, Radosława Mliczarka - Starszego Specjalisty Gospodarowania Zasobem z ANR w Łodzi, Ewy Wiosna Inspektora Prewencji  PT KRUS, Anny Urbaniak Kierownik RZDR, Radosłwa Arkusza - Kierownika ARiMR, Piotra Szostaka - Kierownika PIORIN, Krzysztofa Kuleszy - Prezesa GS, Samopomoc Chłopska, Pawała Płotnickiego - Menagera Regionu w Firmie Technology Fortis oraz Sylwii Skulimowskiej - Redaktor miesięcznika rolniczego W NOWEJ ROLI. Komisję  Finansów, Rozwoju Gospodarczego i Ochrony Środowiska w Starostwie Powiatowym w Poddębicach reprezentował Pan Leszek Chmielecki i Jakub Gajewski.

Na posiedzeniu omówiono następujące tematy:

• Nowe zasady obrotu ziemią rolną.
  • Przepisy obowiązujące oraz proponowane zmiany w nowym projekcie Prawa wodnego.
  • Perspektywy rozwoju rolnictwa w ocenie Komisji Finansów, Rozwoju Gospodarczego  i Ochrony Środowiska.
  • Zasady bezpieczeństwa i higieny podczas pracy w gospodarstwach indywidualnych.
  • Bezpieczeństwo i ekonomiczny sposób przechowywania paliw w zbiornikach do składowania i wewnętrznej dystrybucji AdBlue.
  • Informacje  z działalności Zarządu IRWŁ.

Posiedzenie miało charakter informacyjno – dyskusyjny wypracowano następujące wnioski formalne:

1. Przeanalizować rynek mleka, stworzyć warunki dla rozwoju mleczarstwa w gospodarstwach rodzinnych.

2. W działaniu ,,Płatności dla rolników przekazujących małe gospodarstwa” wprowadzić zmianę aby przekazujący gospodarstwo mógł zachować status domownika.

3. Zintensyfikować system monitoringu wozu zbóż, ze szczegółowym uwzględnieniem zwiększonego importu z rynku ukraińskiego.

Iwona Sikorska

Specjalista ds. obszarów wiejskich