Potrzeba silniejszej i prostszej WPR po 2020 r.

Potrzebujemy silniejszej i prostszej wspólnej polityki rolnej (WPR) po 2020 r., lepiej reagującej na wyzwania przed jakimi staje unijny sektor rolny - Copa i Cogeca poinformowały ministrów rolnictwa UE podczas nieformalnego posiedzenia ministrów w Amsterdamie w dniu 31 maja 2016 r. Copa-Cogeca podkreśliła, że rolnicy potrzebują spójności polityk we wszystkich sektorach, stabilności i przewidywalności, by mogli inwestować. Chce silnej i prawdziwie wspólnotowej polityki, która pozwoli na produkcję bezpiecznej, zrównoważonej, odżywczej i wysokiej jakości żywności po przystępnych cenach, z korzyścią dla społeczeństwa. Jest przekonana, że cele aktualnej WPR pozostają słuszne.

Musimy jednak bliżej przyjrzeć się obecnym środkom politycznym i poddać je ocenie, gdyż skuteczność niektórych z nich pozostawia wiele do życzenia. Przyszła WPR musi stworzyć godne warunki życia społeczności rolniczej, w szczególności poprzez zwiększenie zarobków rolników, gdyż na chwile obecną wynoszą one średnio połowę wynagrodzenia w innych sektorach w UE. Sytuacja na rynkach rolnych również się nie poprawia, a dochody gospodarstw rolnych spadają coraz bardziej, co znalazło potwierdzenie w danych opublikowanych niedawno przez Eurostat - ukazują one 4%-owy spadek w wartościach rzeczywistych w UE w 2015 r. Ponadto, do tej pory wypłacono jedynie połowę środków z pakietu pomocy przyjętego we wrześniu 2015 r., mimo iż termin upływa w czerwcu 2016 r. Zaostrzy to jedynie problemy z płynnością finansową z jakimi zmagają się rolnicy wobec niskich cen rynkowych w wielu sektorach.

Copa-Cogeca pozytywnie ocenia porozumienie paryskie w sprawie klimatu, w którym podkreślono, że rolnictwo musi się dostosować do nowej sytuacji w sposób zrównoważony, nie tworząc zagrożenia dla produkcji żywności. Nowe przepisy dotyczące walki ze zmianami klimatycznymi powinny być w związku z tym elastyczne i uwzględniać potrzeby sektorów objętych systemem handlu emisjami (ETS) i tych nim nie objętych (non-ETS).

Copa-Cogeca podkreśla również konieczność wzmocnienia pozycji rolników w łańcuchu dostaw żywności i zadbania o lepszy podział zysków. Spółdzielnie rolnicze mogą pomóc rolnikom w koncentracji produkcji i podniesieniu wartości dodanej oferowanych produktów, co pozwoli na poprawienie ich pozycji w łańcuchu dostaw żywności. Musimy także usprawnić funkcjonowanie tego łańcucha poprzez wzrost cen i poprawienie przejrzystości rynku, przeciwdziałanie opóźnieniom w płatnościach oraz zwalczając nieuczciwe praktyki handlowe. W związku z powyższym, powołana niedawno grupa zadaniowa ds. rynków rolnych ma do odegrania znaczącą rolę. Z niecierpliwością czekamy na pierwsze wyniki jej prac, których Copa-Cogeca spodziewa się jeszcze w tym roku.

(źródło: KRIR)