Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o finansowaniu wspólnej polityki rolnej, przedłożony przez ministra rolnictwa i rozwoju wsi

Wprowadzone do ustawy rozwiązania umożliwią jednostkom samorządu terytorialnego otrzymywanie środków przeznaczonych na finansowanie – z wyprzedzeniem, czyli przed zawarciem umowy o przyznanie pomocy – przedsięwzięć przewidzianych w Programie Rozwoju Obszarów Wiejskich na lata 2014-2020.

Chodzi o inwestycje związane m.in. z rozwojem oraz modernizacją rolnictwa i leśnictwa. Pieniądze są wykorzystywane m.in. na wydatki dotyczące scalania gruntów, np. finansowanie przygotowania dokumentacji technicznej. W umowie o przyznanie pomocy zawieranej z beneficjentem będą określone warunki wypłaty i zasady rozliczania środków poniesionych na wyprzedzające finansowanie kosztów kwalifikowanych.

Ujednolicono ponadto zasady dotyczące przekazywania agencji płatniczej środków na finansowanie wspólnej polityki rolnej. Będzie obowiązywać jednakowa zasada przekazywania środków finansowych pochodzących z Europejskiego Funduszu Rolniczego Gwarancji (EFRG) i Europejskiego Funduszu Rolnego na rzecz Rozwoju Obszarów Wiejskich (EFRROW). Do tej pory wymagany był wniosek ministra rolnictwa i rozwoju wsi składany do ministra finansów o uruchomienie płatności z EFRROW. Po zmianach będzie to dotyczyć także EFRG.

Przywrócono termin składania wniosków dla beneficjentów PROW 2014-2020 o zaliczkę w działaniach inwestycyjnych oraz termin składania wniosków o wyprzedzające finansowanie pomocy w działaniu „Tworzenie grup producentów i organizacji producentów”.

Znowelizowane przepisy mają wejść w życie po 14 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, z wyjątkiem jednego artykułu, który ma obowiązywać po 60 dniach ze względu na konieczność nowelizacji rozporządzenia wykonawczego.

(Źródło; MRIRW)