Sierpniowy numer "W NOWEJ ROLI"

Szanowni Państwo! Jesteśmy w trakcie nasilonych prac związanych ze zbiorem zbóż. Szacuje się, że plony będą porównywalne do roku ubiegłego, ale niestety, z powodu suszy i lokalnych nawalnych deszczy oraz gradobicia, z ziarnem zdecydowanie gorszej jakości. Rolnikom nie będzie pomagać też bezcłowy import zboża z Ukrainy na teren UE. Zachęcam do lektury artykułu na ten temat, a także na temat nowej ustawy o Prawie Wodnym. W rubryce Dobre praktyki w rolnictwie można zapoznać się z informacjami dotyczącym palety odmian pszenżyta ozimego. Jak się okazuje, jest ono coraz bardziej konkurencyjne dla innych gatunków zbóż. To kolejne już wyniki doświadczeń COBORU Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Sulejowie prezentowane w naszym miesięczniku. Mam nadzieję, że pomogą Państwu podjąć decyzję dotyczącą zakupu materiału siewnego odpowiednich odmian. Warto pamiętać, że trzmiele to niezwykle pożyteczne owady. W sytuacji niedoboru pszczół miodnych, mogą je zastąpić. O zaleceniach dotyczących wykorzystania trzmieli w sadach i ogrodach piszemy w 2 już części artykułu Chrońmy trzmiele – dzikie zapylacze.
Czas wakacji to także czas przetworów własnej roboty. Świeże warzywa i owoce można sprzedać i kupić na Rynku Hurtowym „Zjazdowa” SA. W tym numerze, na stronie 11, „Zjazdowa” prezentuje interesujące przepisy na pomidorowe smakołyki. Zachęcam też Państwa do zapoznania się z działalnością Koła Gospodyń Wiejskich Chojne. Idea KGW rozkwita i daje szansę przekazywania tradycji i kultury wiejskiej nowym pokoleniom.

Życzę Państwu interesującej lektury!

Bronisław Węglewski

Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego