VI Wojewódzkie Święto Chrzanu w Osjakowie – partnerem imprezy Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego

W minioną niedzielę (4 września 2016 roku) w Osjakowie odbyło się VI Wojewódzkie Święto Chrzanu. Impreza została zorganizowana przez Gminę Osjaków pod patronatem Województwa Łódzkiego i Marszałka Witolda Stępnia, natomiast patronat honorowy imprezy objął Krzysztof Jurgiel – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Po raz pierwszy partnerem Święta Chrzanu była Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego.

Tradycyjnie już w czasie chrzanowego święta, można było skosztować potraw z chrzanem w roli głównej, odwiedzając stoiska przygotowane przez stowarzyszenia, koła i gminy Zagłębia Chrzanowego. Impreza miała charakter wystawienniczo-targowy. Firmy z całego województwa i nie tylko, zaprezentowały swój dorobek i przedstawiły bogatą ofertę produktów. Instytucje okołorolnicze udzielały informacji dotyczących projektów i dofinansowań dla rolników. Warto wspomnieć, że Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego po raz pierwszy zorganizowała Piknik Owocowo-Warzywny, sfinansowany z Funduszu Promocji Owoców i Warzyw. I do tej właśnie promocji nawiązał w swoim wystąpieniu Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski, który dziękując wójtowi Gminy Osjaków -  Jarosławowi Trojanowi za zaproszenie do organizacji VI Wojewódzkiego Święta Chrzanu, zaznaczył potrzebę promocji zdrowej, polskiej żywności. Najlepszej i najsmaczniejszej. Stwierdził, że możemy być dumni z polskiego mleka, mięsa, owoców, warzyw i przetworów. Dumni z polskiego, łódzkiego rolnictwa, które jest marką naszego regionu. To czas, żeby je docenić i promować w świecie – zaapelował Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. W ramach Pikniku Owocowo-Warzywnego izba rolnicza zorganizowała  promocję i degustację produktów z owoców i warzyw, a także konkursy dla dzieci i młodzieży, które cieszyły się dużym zainteresowaniem. Dobrą zabawę dla najmłodszych zapewnił park rozrywki z licznymi atrakcjami. Niesłabnącym powodzeniem wśród tych starszych i młodszych uczestników chrzanowej imprezy cieszyły się przejazdy konno i bryczką z Lolkowej Zagrody. Partnerzy Gminy Osjaków zaprezentowali nowości maszynowe na wystawie maszyn rolniczych. Jak co roku przeprowadzono konkursy związane z chrzanem, np. konkurs na najdłuższy, najgrubszy i najbardziej okazały korzeń chrzanu czy tracie chrzanu na czas. W tym ostatnim bezkonkurencyjne okazały się panie z KGW w Obrowie, specjalistki od wyśmienitej zupy chrzanowej, które najszybciej utarły chrzanowe korzenie. Podczas Święta można było zakupić nadwarciański chrzan od producentów chrzanu, zarówno ten w korzeniach, jak i ten utarty w słoiczkach. W bogatym programie artystycznym znalazły się m.in. występy zespołów ludowych, kabaret Cezarego Pazury, koncert D-Bomb i gwiazdy wieczoru - zespołu Oddział Zamknięty.

Kolejne już Wojewódzkie Święto Chrzanu promowało nadwarciański chrzan jako markę regionu łódzkiego. Gmina Osjaków planuje rozpowszechnić nadwarciański chrzan w całej Polsce jako rozpoznawalny i cenny produkt polskiej wsi.