W miniony weekend (16-18 lutego) w Łodzi odbyły się XVIII Międzynarodowe Targi FERMA Bydła oraz XXI Międzynarodowe Targi FERMA Świń i Drobiu

To już tradycja, że co roku w połowie lutego w Łodzi spotykają się tysiące hodowców i producentów rolnych zainteresowanych światowymi nowinkami z sektora produkcji bydła, drobiu oraz świń. W trakcie trzydniowej FERMY rolnicy z całej Polski oraz goście z zagranicy mogą zapoznać się z ofertą 250 wystawców związanych z zaopatrzeniem rolnictwa, w tym firm paszowych, hodowlanych, związanych z budową, wyposażeniem i higieną budynków inwentarskich. Na 15 tys. m2 powierzchni łódzkiej Hali EXPO i MOSiR zaprezentowano w tym roku imponującą ekspozycję maszyn i urządzeń wykorzystywanych w rolnictwie. Nie mogło też zabraknąć akcesoriów w chowie i hodowli bydła, drobiu oraz świń. Na stoiskach można było znaleźć pasze, leki weterynaryjne, a także uzyskać niezbędne informacje i porady.

Jednak największym zainteresowaniem tegorocznej edycji targów cieszyły się wykłady i debaty tematycznie związane z aktualną sytuacją w rolnictwie, a szczególnie w sektorze produkcji zwierzęcej. Wygłoszonych zostało kilkadziesiąt wykładów, w czasie których można było pogłębić swoją wiedzę, zapoznać się z nowymi najnowszymi wynikami badań, wymienić się doświadczeniami związanymi z produkcją zwierzęcą oraz przeanalizować problemy z jakimi boryka się polski rynek w tym sektorze. W tym roku rolnicy mogli posłuchać wykładów między innymi na temat: zarządzania rozrodem w stadzie bydła mlecznego, znaczenie bioasekuracji w ochronie zdrowia świń, aktualnej sytuacji w zakresie ASF (prof. dr hab. Zygmunt Pejsak),  innowacyjnych możliwości żywienia krów mlecznych, profilaktyki mastitis w zasuszaniu, innowacyjnych technologii biogazowych przy hodowli drobiu, aktualnych programów zwalczania IBR/IPV oraz BVD-MD w Polsce i w Europie (prof. dr hab. Krzysztof Rypuła), TMR czy PMR w żywieniu krów mlecznych (prof. dr hab. Zygmunt Kowalski)

Ważną częścią trzydniowych targów, były 2 debaty poruszające aktualne problemy związane z rolnictwem. Pierwsza z nich, „Rolnictwo energią gospodarki – problemy i perspektywy”, zorganizowana przez Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego i Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi, a także debata pt. „Nowe prawo wodne – wymagania dla gospodarstw rolnych”. Debatę Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi prowadził Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski, a wśród gości uczestniczących w dyskusji byli: Ewa Lech – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Wiktor Szmulewicz – Prezes Krajowej Rady Izb Rolniczych, Poseł Robert Telus – Wiceprzewodniczący Sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Jaku Gajewski - Dyrektor Departamentu Rolnictwa i Ochrony Środowiska Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego, dr Roman Owecki – Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Janusz Ciesielski – Dyrektor OT KOWR w Łodzi, Grzegorz Franczak – z-ca Dyrektora ARiMR OR w Łodzi, Marek Sarwa – Dyrektor ŁODR w Bratoszewicach. Więcej informacji o debacie. 

Podczas Gali Wieczór FERMY 2018, w drugim dniu targów, Ewa Lech - Podsekretrz Stanu w MRiRW, Jerzy Kuzański - Przewodniczący Kapituły Konkursu, Marek Jacek Michalak - Dyrektor Wydziału Infrastruktury i Rolnictwa Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego oraz Prezes Zarządu DLG AgroFood - główny organizator targów - Ludwik Apolnarski wręczyli wystawcom19 Złotych Medali oraz 6 Znaków Nowości.

Firmy i produkty, które zdobyły złoty medal Targów FERMA 2018

BIOPHARMACOTECH Sp. z o.o. sp. k. Agro – Sorb Folium

BIOPHARMACOTECH Sp. z o.o. sp. k. Agro – Sorb L – Amino +

CID LINES Sp. z o.o. VIROCID – środek do dezynfekcyji budynków inwentarskich, środków transportu dla zwierząt, urządzeń

DSV Polska Sp. z o. o. mieszanka traw COUNTRY 2013 na stanowiska suche

EUROLPOL Sp. z o.o. superkoncentrat „MOCNY” 15-10% dla warchlaków i tuczników

FERMO Karol Owczarek komputer produkcyjny FERMO F – PRO4

HUESKER SYNTHETIC GmbH Pokrywa pływająca COVERTEC

JOTAFAN Andrzej Zagórski Centrala alarmowa CA-GSM-1 LCD z aplikacją mobilną CA-GSM-MOBILE

NEOROL Sp. z o.o. B-MAKSIMLEK 19% ENERGIA mieszanka paszowa uzupełniająca dla krów wysokomlecznych

NOACK POLEN Sp. z o.o. PROGRES

OVER Group Sp. z o.o. spółka komandytowa Immuno Pover Protect Mix – specjalistyczna mieszanka wzmacniająca cieląt

OVER Group Sp. z o.o. spółka komandytowa Overtox Premium – preparat wiążący mykotoksyny z paszy

OVER Group Sp. z o.o. spółka komandytowa Overmax hoof bath – specjalistyczny koncentrat do kąpieli racic

POLANES DAIRY Sensor,  Spectrum NIR Technology

ROLIMPEX S.A. XARA mieszanka łąkowo-pastwiskowa

SOWUL & SOWUL Sp. z o.o. Linia mieszanek traw SMAKOVITA

TIMAC AGRO POLSKA Sp. z o.o. Gama produktów QUALIX

Winterwarm Polska Sp. z o.o. Promiennik gazowy EBF 25 do ogrzewania budynków inwentarskich

Wytwórnia Pasz LIRA Sp. z o.o. linia produktów CHRUPKA pasza dla cieląt: CHRUPKA maluch, CHRUPKA starszak

Firmy i produkty, które zdobyły znak „Nowość” Targów FERMA 2018

AGRO – SKLEP Sp. z o.o. sp. k. Pakowaczka jaj lęgowych Prinzen OVOSET PRO wydajność 30 000 jaj/h

Agro Creative Marcin Tomczak eLocha – program do zarządzania stadem podstawowym trzody chlewnej

JOTAFAN Andrzej Zagórski Programowalny sterownik oświetlenia z żarówkami LED: DUO-TIMER-6A-LED

NOACK POLEN Sp. z o.o. ANCO FIT

ROLIMPEX S.A. MLEKSTAR – mieszanka premium proteinowa

Winterwarm Polska Sp. z o.o. Nagrzewnica gazowa Winterwarm DXC100 do ogrzewania kurników

Organizatorem Wystawy FERMA 2018 była firma DLG AgroFood, która istnieje na rynku od 2004 roku. Jej głównymi celami, są czynne wspieranie polskiej gospodarki rolnej oraz żywnościowej, ponadto, szerzenie wiedzy oraz świadomości w sferze rolniczej. Podczas Targów, pojawiają się wystawcy z innych krajów, dzięki czemu Wystawa osiąga charakter międzynarodowy, tym samym będąc bardzo ważnym wydarzeniem wpisanym w kalendarium polskich imprez targowo-rolniczych. Kolejna edycja łódzkich Targów FERMA, odbędzie się w dniach 15-17 lutego 2019 roku na terenie Hali Expo i MOSiR przy ul. Al. Politechniki 4.