Zapraszamy na XXIV Krajowe Dni Ziemniaka!

W ostatni weekend sierpnia (26 i 27 sierpnia 2017 roku) odbędą się XXIV Krajowe Dni Ziemniaka pod hasłem „Ziemniak dziś i jutro”. Jest to szczególna edycja tego wydarzenia. Po raz pierwszy odbywa się ona w Kalinowej – wyjątkowej miejscowości położonej w gminie Błaszki. Nowe miejsce, to także nowi współorganizatorzy. Wraz z Instytutem Hodowli i Aklimatyzacji Roślin w Radzikowie do organizacji tegorocznych Krajowych Dni Ziemniaka przyłączyły się firmy z branży ziemniaka (Hodowla Roślin Kalinowa Sp. z o.o.,Agrosad Sp. z o.o.), jednostki samorządu rolniczego (Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego, Stowarzyszenie Polski Ziemniak) oraz lokalny samorząd (Gmina i Miasto Błaszki).

XXIV Krajowe Dni Ziemniaka to wydarzenie, w trakcie którego, każdy związany z szeroko pojętą branżą ziemniaczaną znajdzie coś dla siebie. Podczas trwania targów pragniemy zaprezentować Państwu nowe odmiany ziemniaka – ponad 100 odmian w kolekcji. Przedstawimy innowacyjne technologie sadzenia, pielęgnacji, zbioru oraz nawożenia i ochrony ziemniaka – 14 różnych programów ochrony i nawożenia. Zademonstrujemy możliwości wykorzystania w rolnictwie nowych rozwiązań technologicznych: systemów naprowadzania GPS, czy dronów skanujących pola. Wskażemy Państwu również, jak unikać błędów agrotechnicznych, mających wpływ na jakość i plon bulw ziemniaka. Dodatkowo będzie można zobaczyć kolekcję ponad 30 odmian cebuli wraz z wpływem zastosowania różnych systemów nawadniania na jej plon i jakość.

XXIV Krajowe Dni Ziemniaka to również największy w historii Polski pokaz zbioru ziemniaków. Wykopki wykonywać będzie jednocześnie od sześciu do ośmiu jedno, dwurzędowych i samobieżnych kombajnów różnych producentów. Całość pokazów zbioru będzie rejestrowana kamerami umieszczonymi na kombajnach oraz na dronach, a obraz będzie na żywo odtwarzany na telebimie.

Poza praktycznymi pokazami, chcemy podzielić się z Państwem wiedzą naszych krajowych oraz zagranicznych specjalistów. W trakcie trwania targów prowadzić będą wykłady dotyczące technologii uprawy, przechowalnictwa, odmianoznawstwa ziemniaka, a także rozwiązań marketingowych oraz przepisów prawnych.

„Ziemniak dziś i jutro” to także nowe spojrzenie na ziemniaka. W trakcie trwania XXIV Krajowych Dni Ziemniaka zaprezentujemy Państwu „Little Potato”, czyli  mini bulwy ziemniaków – ziemniaka przyszłości.  Jest to nowoczesna technologia reprodukcji ziemniaka.

Zwieńczeniem wydarzenia będzie występ artystów Filharmonii Łódzkiej im. Artura Rubinsteina oraz Teatru Wielkiego w Łodzi, którzy w ramach Wędrownego Festiwalu p.n. „Kolory Polski” wystawią plenerową wersję opery „Straszny Dwór„ skomponowanej przez Stanisława Moniuszkę.

O wydarzeniu w TV Siewie opowiada Jerzy Wróbel - Delegat Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

Atrakcje XXIV Krajowych Dni Ziemniaka

Wystawa maszyn i środków do produkcji ziemniaków oraz produkcji rolniczej i ogrodniczej

● Oferta odmianowa firm i hodowli roślin (kwalifikowane sadzeniaki i nasiona)

● Zwiedzanie poletek demonstracyjnych odmian ziemniaka zarejestrowanych w Polsce

● Zwiedzanie poletek demonstracyjnych odmian cebuli

● Zwiedzanie pola demonstracyjnego ziemniaka z programami ochrony i nawożenia ziemniaka

● Zwiedzanie poletek demonstracyjnych ziemniaka z błędami agrotechnicznymi

● Demonstracja pracy maszyn do technologii produkcji i zbioru ziemniaków

● Wystawa odmian oraz prezentacja objawów chorób i szkodników wraz z konsultacją metod zwalczania

● Pokaz kulinarny potraw z ziemniaka

● Konkurs kulinarny na najsmaczniejszą odmianę ziemniaka

● Konkursy z „sieradzką pyrką” w roli głównej

● Doradztwo w zakresie postępu biologicznego, technologicznego, organizacyjnego i marketingu

● Kiermasze, potrawy z ziemniaków, występy regionalnych zespołów artystycznych

● Kiermasze: kwiatów, krzewów i urządzeń do ogrodu

● Wydawnictwa rolnicze

Program pokazów, konkursów i seminariów szkoleniowych

SOBOTA, 26 sierpnia

10.00 – 16.00 – Wystawa rolnicza i ogrodnicza

11.00 – 11.30 – Oficjalne otwarcie XXIV Krajowych Dni Ziemniaka

11.00 – 15.00 – Pokaz polowy pracy maszyn do sadzenia, pielęgnacji i zbioru ziemniaka

12.00 – 12.50 – Seminarium szkoleniowo-dyskusyjne: Ochrona ziemniaka przed szkodnikami

12.50 – 13.40 – Seminarium szkoleniowo-dyskusyjne: Choroby ziemniaka- nowe, stare problemy

13.40 – 14.30 – Seminarium szkoleniowo-dyskusyjne: Technologia uprawy na najwcześniejszy zbiór

14.30 – 15.20 – Seminarium szkoleniowo-dyskusyjne: Racjonalne nawożenie plantacji ziemniaka

15.20 – 16.00 – Seminarium szkoleniowo-dyskusyjne: Jak zwiększyć konkurencyjność ziemniaka

18.00 – 20.00 – Uroczyste spotkanie wystawców i zaproszonych gości – występ artystów Filharmonii

Łódzkiej i Teatru Wielkiego w Łodzi – wykonanie opery Straszny Dwór S. Moniuszki

NIEDZIELA, 27 sierpnia

09.00 – 16.00 – Wystawa rolnicza i ogrodnicza

10.00 – 15.00 – Pokaz polowy pracy maszyn do sadzenia, pielęgnacji i zbioru ziemniaka

10.00 – 13.00 – Zgłoszenia do konkursu dla producentów ziemniaka „najcięższa sieradzka pyrka”

11.00 – 13.00 – Konkurs „ ziemniaczane inspiracje – najlepsza potrawa z ziemniaka”

12.00 – 14.00 – Konkursy z sieradzkimi pyrkami

13.00 – 14.00 – Konkurs jakości kulinarnej wybranych odmian ziemniaka

14.00 – 15.00 – Podsumowanie konkursów

16.00 – Zakończenie XXIV Krajowych Dni Ziemniaka

POBIERZ PROGRAM XXIV KDZ

Więcej informacji o wydarzeniu na stronie: www.krajowedniziemniaka.pl

Zapraszamy 26 i 27 sierpnia 2017 roku do Kalinowej!