Zarząd KRIR w sprawie wydłużenia możliwości stosowania obecnych środków ochrony roślin

W dniu 4 lipca 2017 r. Zarząd KRIR, mając na uwadze wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej, oraz w związku z planowanym przez Komisję Europejską wycofaniem z użycia wielu substancji aktywnych stosowanych w środkach ochrony roślin rolniczych i sadowniczych, zwrócił się do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi Pana Krzysztofa Jurgiela z wnioskiem o skorzystanie z możliwości danych krajom członkowskim UE i wydłużenie możliwości stosowania obecnych środków do momentu opracowania i wprowadzenia nowych odpowiedników wycofanych środków. Jednocześnie samorząd rolniczy zauważa, że wykluczenie stosowane przez polskich rolników np. neonikotynoidów sprawia, że koszty ochrony roślin są znacznie wyższe (bo powoduje konieczność kilkakrotnej ochrony upraw) i w konsekwencji może być większym obciążeniem dla środowiska.

(Źródło KRIR)