Dożynki Powiatowe w Łękach Szlacheckich

W dniu 28 sierpnia 2022 roku Powiatowa Rada Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim brała udział w  Dożynkach Powiatu Piotrkowskiego, które odbyły się w tym roku w Gminie Łęki Szlacheckie. Udział Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Piotrkowskiego w tegorocznych powiatowych dożynkach miał charakter bardzo wyjątkowy, ponieważ Starostą Dożynek Powiatowych był sam Przewodniczący Rady  – Janusz Terka.

Ceremoniał dożynkowy rozpoczął się Mszą Świętą o godz.13 w kościele Św. Brata Alberta Chmielowskiego w Łękach Szlacheckich, na której to rolnicy dziękowali Panu Bogu za tegoroczne plony i prosili o jeszcze lepsze w przyszłym roku. Następnie po Mszy Świętej w barwnym korowodzie uczestnicy przeszli na plac dożynkowy prowadzeni przez orkiestrę dętą, za którą podążały licznie poczty sztandarowe, wieńce dożynkowe i uczestnicy ceremoniału. Starostami Dożynek Powiatowych byli – Pani Małgorzata Woźnica z Paskrzyna i Pan Janusz Terka z Trzepnicy. Na barwnym placu dożynkowym można było spróbować specjałów przygotowanych przez liczne Koła Gospodyń Wiejskich, jak i również odwiedzić stoiska promocyjne instytucji współpracujących z powiatem piotrkowskim na rzecz rolników ziemi piotrkowskiej. Mimo ulewnego deszczu dożynki nie zostały przerwane, a po występach artystycznych zostały wręczone przez Starostę Powiatu Piotra Wojtysiaka „Złote Medale” m.in. dla Janusza Terki - Przewodniczącego Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Piotrkowskiego.

Dożynki to najważniejsze Święto Rolników - Święto Plonów, w który, jak co roku licznie uczestniczą Delegaci Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Piotrkowskiego, na których to godnie reprezentowali Sztandar Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz promowali stoisko izbowe wśród przybyłych na dożynki rolników. Odwiedzający nasze stoisko uczestnicy dożynek mogli poczęstować się chlebem ze smalcem oraz swojską wędliną z „Piekarni Ewa Tarnowska” z Grabostowa i „Masarni Bogusław Kołodziejczyk” z Bud Szynczyckich oraz przepysznymi ciastami, które upiekły małżonki naszych delegatów – serdecznie dziękujemy Sponsorom i wszystkim Delegatom za wkład i zaangażowanie w promocję stoiska izbowego na tegorocznych dożynkach.

Elżbieta Komar

Biuro Powiatowe IRWŁ w Piotrkowie Tryb.

Zdjęcia: Powiat Piotrkowski