Apel IRWŁ do wojewody łódzkiego o pomoc dla rolników borykających się z suszą

W imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski, mając na uwadze liczne wnioski i postulaty zgłaszane przez rolników w sprawie stanu klęski suszy na terenie województwa łódzkiego wystosował pismo do Wojewody Łódzkiego Tobiasza Bocheńskiego z apelem o podjęcie działań mających na celu pomoc rolnikom. To jest trzeci rok z rzędu,  gdy mamy pogłębiającą się suszę, wody nie ma na głębokość 30 centymetrów. Brak wody spowoduje wyschnięcie roślin, a rolnicy, gdzie to możliwe  będą zmuszeni dodatkowo nawadniać pola. Niestety zbóż oraz rzepaku rolnik nie jest w stanie nawodnić.  Obecnie zboża i rzepak są niskie. Prezes IRWŁ zaznaczył, że rolnicy nie odebrali jeszcze w całości pomocy suszowej za ubiegły rok, a w tym roku sytuacja będzie jeszcze gorsza. Samorząd rolniczy wnioskował do Ministra Rolnictwa i Rozowju Wsi  w sprawie zmiany przepisów w świetle, których odmówiono przyznania pomocy na działanie „Modernizacja gospodarstw rolnych z obszaru nawadnianie w gospodarstwie” na budowę studni dla pierwszego naboru w związku z brakiem decyzji śrdowiskowej. Brak nowelizacji spowoduje, że z tego programu skorzysta niewielu rolników.

Odpowiedź Wojewody Łódzkiego