Covid-19 IRWŁ w sprawie pomocy dla rolników

Wiktor Szmulewicz

Krajowej Rady Izb Rolniczych

Szanowny Panie Prezesie,

W imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i na wniosek Rady Powiatowej IRWŁ w Rawie Mazowieckiej proszę o podjęcie działań  w   celu zmniejszenia procedur kredytowych rolnika wymaganych przez banki podczas udzielania kredytów rolnikom. Rolnicy skarżą się, że często banki chcąc udzielić niewielkiego nawet kredytu, żądają zbyt dużych zabezpieczeń (dwóch poręczycieli z odpowiednim majątkiem oraz cały majątek rolnika – kredytobiorcy). To wiąże się z wydłużeniem uzyskania kredytu przez rolnika.

Proszę o ponowne podjęcie działań mających na celu  wszczęcie procedury przez Ministerstwo Rolnictwa o uzyskanie zgody Unii Europejskiej na rozszerzenie pomocy na wszystkie gałęzie produkcji rolniczej. Do Biura IRWŁ zgłaszają się rolnicy, którzy nie zostali objęci pomocą COVID -19 szczególnie sadownicy, pszczelarze, hodowcy kaczek, strusi. Jednocześnie informuję, że IRWŁ w uwagach do projektu rozporządzenia w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania oraz wypłaty pomocy finansowej na operacje  typu „ Pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID -19 m.in. wnioskowała o pomoc dla wszystkich rolników, którzy ponieśli straty wskutek pandemii.

Prezes Zarządzu Izby Rolniczej

Województwa Łódzkiego