Informacja z pracy Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego za miesiąc kwiecień  2021 r.

Część merytoryczna

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje na wniosek gmin opinie  w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze.

W dniu 8 kwietnia 2021 r.  w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, a także na wniosek Rady Powiatowej IRWŁ w Kutnie, Jerzy Kuzański Dyrektor IRWŁ wystosował pismo do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza  z prośbą o ponowne podjęcie  działań mających na celu rozwiązanie problemu ze sprzedażą owoców i warzyw. Przez pandemię rząd ograniczył działalność restauracji, stołówek czyli głównych odbiorców, którym rolnicy sprzedawali swoje produkty.  Obecnie jak rolnikowi uda się cokolwiek sprzedać to uzyskuje cenę poniżej kosztów produkcji. Rolnicy pozaciągali kredyty na rozwój gospodarstw. Mają trudności ze spłatą rat  kredytów. W związku  z powyższym IRWŁ prosiła o interwencję w sprawie objęcia rolników pomocą covidową.

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wyraził zaniepokojenie rozprzestrzenianiem się choroby ptasiej grypy. W województwie łódzkim stwierdzono  już  w 2021 roku 9 ognisk HPAI (kilka ognisk w 2020 roku). Pomimo reżimu sanitarnego, ta choroba dalej się rozprzestrzenia i doprowadza w konsekwencji do dużych strat w gospodarstwach. Ponadto  hodowcy zgłaszają problem, że zakłady ubezpieczeniowe nie chcą  podpisywać umów ubezpieczeniowych na wypadek zdarzeń, jakim jest epidemia.  Wobec powyższego Zarząd IRWŁ w dniu 20 kwietnia 2021r. zwrócił się do Prezesa KRIR- Wiktora Szmulewicza  o podjęcie działań mających na celu uruchomienie pomocy dla hodowców drobiu oraz możliwości zawarcia umów ubezpieczeniowych.

Do 17 czerwca 2021r. został wydłużony termin (Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego wnioskowała do Krajowej Rady Izb Rolniczych w dniu 31 marca 2021r. o wydłużenie terminu)  na złożenie wniosku o dopłaty bezpośrednie oraz niektóre płatności w ramach PROW: Rolnictwo ekologiczne, działanie Dobrostan zwierząt, płatności ONW, Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne oraz o przyznanie premii w ramach działania zalesieniowego. Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi Grzegorz Puda podjął taką decyzję  z uwagi na występujące nadal ograniczenia i trudności administracyjne spowodowane pandemią SARS-CoV-2 oraz z uwagi na niektóre zmiany wprowadzone w 2021 r. w odniesieniu do zasad wypełniania wniosków   o przyznanie płatności. Wnioski będzie można składać również po 17 czerwca, do 12 lipca, z tym, że za każdy dzień roboczy opóźnienia należna kwota płatności zostanie pomniejszona o 1% (z wyjątkiem przypadków, kiedy opóźnienie jest wynikiem działania siły wyższej lub wystąpienia nadzwyczajnych okoliczności).

W odpowiedzi na pismo KRIR  w sprawie rozszerzania płatności dobrostanowej na pozostałe gatunki zwierząt (tzn. innych niż świnie, krowy, owce) - wnioskowała o to Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego (w dniu 31 marca 2021r.), Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w piśmie z dnia 20 kwietnia 2021 r. informuje co następuje:

Działanie Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020 zostało po raz pierwszy uruchomione w roku 2020. Pierwotnie z działania mogli skorzystać hodowcy świń  i krów, ale na wniosek m.in. samorządu rolniczego od 2021 roku rozszerzony został o owce zakres gatunków objętych wsparciem w ramach tego działania.

Mając na uwadze, że rok 2022 będzie ostatnim rokiem realizacji działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020 na chwilę obecną nie jest przewidziane rozszerzenie zakresu wsparcia w ramach działania.

Niemniej jednak pragnę zwrócić uwagę, że planuje się rozszerzenie zakresu wsparcia w ramach planowanej do wdrożenia w Planie Strategicznym interwencji dotyczącej dobrostanu zwierząt (która będzie kontynuacją obecnie wdrażanego działania Dobrostan zwierząt PROW 2014-2020) o kury nioski, kurczęta brojlery, indyki utrzymywane z przeznaczeniem na produkcję mięsa, opasy i konie.

W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał opinie do projektu:

- rozporządzenia MRiRW w sprawie pobierania próbek środków ochrony roślin do badań laboratoryjnych;

- rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na zalesianie gruntów rolnych objętej planem rozwoju obszarów wiejskich;

- rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i trybu udzielania pomocy finansowej na operacje typu „ Modernizacja gospodarstw rolnych” objętego PROW na lata 214-2020;

Posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ

W związku z Decyzją Prezesa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego – Bronisława Węglewskiego z dniem 28 października 2020r. ze względu na COVID-19 zostały  odwołane wszystkie posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ. 

Projekty

W dniu 27 kwietnia 2021r. Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego złożyła do Funduszu Składkowego Ubezpieczenia Społecznego Rolników w Warszawie „Ofertę  konkursową na wypoczynek letni w formie półkolonii w 2021 roku”. 

Targi, konferencje, spotkania,

Oddział Regionalny KRUS w Łodzi wraz ze współorganizatorami ( m.in. IRWŁ) zaprasza wszystkich właścicieli gospodarstw rolnych do udziału w XVIII edycji Ogólnokrajowego Konkursu Bezpieczne Gospodarstwo Rolne. Konkurs uzyskał Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Zgłoszenia przyjmowane były do 23 kwietnia 2021 r. we wszystkich jednostkach organizacyjnych KRUS w województwie łódzkim. Właściciele zgłaszanych gospodarstw mają okazję do zaprezentowania swoich warsztatów pracy i osiągnięć zawodowych, zdobycia cennych nagród, a także poddania gospodarstwa profesjonalnemu audytowi bezpieczeństwa pracy, który przeprowadzą komisje konkursowe. Podczas eliminacji sprawdzą one, czy zasady ochrony zdrowia i życia są stosowane w ocenianym gospodarstwie, a także czy wyeliminowane są w nim zagrożenia wypadkowe.

Konkurs dla Kół Gospodyń Wiejskich o Nagrodę Małżonki Prezydenta RP organizowany  przez Kancelarię Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej na wniosek Kół Gospodyń  Wiejskich został przedłużony do 18 kwietnia 2021r.

Zakład Technologii Żywności i Żywienia Człowieka Uniwersytetu Rzeszowskiego przeprowadza badania ankietowe dotyczące zmian stylu życia i żywienia w czasie pandemii COVID-19.  Ankieta została przesłana w dniu 20 kwietnia 2021r. członkom IRWŁ w celu jej  wypełnienia. Ankieta jest w pełni anonimowa i posłuży tylko do celów naukowych, przeznaczona dla osób pełnoletnich.

BNP Paribas Bank Polska SA doskonale rozumie specyfikę pracy naszych Klientów. Dla Pań powstała inicjatywa cyklu spotkań Agro na Obcasach – specjalny i unikalny projekt, dedykowany kobietom żyjącym i działającym w sektorze rolnym. Zainteresowane osoby mogły obejrzeć online  w dniu 24 kwietnia 2021 r. spektakl  "Ludzie inteligentni, czyli kto kocha, ten błądzi... 

Inna działalność IRWŁ

- Mając na uwadze trudny czas dla rolników, producentów żywności   z inicjatywy  Zarządu IRWŁ na  stronie IRWŁ publikowana jest   lista  producentów rolnych z województwa łódzkiego, którzy mogą zaoferować swoje produkty, m.in. kwiaty, warzywa, owoce poprzez dowóz w konkretne miejsce, odbiór osobisty lub wysyłkowo. 

- Wzorem lat ubiegłych również  w tym roku rolnicy mogą  skorzystać z pomocy pracowników IRWŁ przy wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie.

- Biura Powiatowe Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego prowadzą nabór rolników na szkolenia dla użytkowników profesjonalnych  z zakresu stosowania środków ochrony roślin. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z miejscowym Biurem Powiatowym IRWŁ. 

- Bezpłatna publikacja Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego miesięcznik „W NOWEJ ROLI” trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego.

- Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych  dla  rolników.                          

Wszystkie działania, interwencje podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez IRWŁ  oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl      

 

Prezes  Izby Rolniczej

Województwa Łódzkiego                                                                                                        

/-/ Bronisław Węglewski