O ASF w czerwcowym numerze miesięcznika "W NOWEJ ROLI"

Szanowni Państwo!

W czerwcowym numerze W NOWEJ ROLI znajdziecie Państwo wiele informacji na temat uprawy, hodowli zwierząt, jak również działalności samorządu rolniczego. Kontynuujemy nowy cykl w miesięczniku i przedstawiamy działania Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, tym razem w powiecie kutnowski. Rolników z tego terenu zachęcam do kontaktu z Radą i przedstawiania spraw z którymi się borykają. W przyszłym roku będziemy obchodzić 20 – lecie działalności samorządu rolniczego. To doskonała okazja do pewnych podsumowań.

Mimo, że od wykrycia pierwszego przypadku afrykańskiego pomoru świń (ASF) w Polsce minęły ponad 2 lata, problem ten nadal jest aktualny. Na szczęście wiedza na temat wirusa ASF została w znacznym stopniu poszerzona i zweryfikowana, co zdecydowanie ułatwia walkę z tą chorobą. O aktualnej sytuacji epizootycznej w zakresie ASF w Polsce będziecie mogli Państwo przeczytać w tym numerze.  Warto też zapoznać się z najnowszymi wynikami badań odmian rzepaku ozimego. Analiza COBORU Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Sulejowie ułatwi wybór odmian - mieszańcowe czy populacyjne?

W tym roku obchodzimy jubileusz 150 – lecia Kół Gospodyń Wiejskich na ziemiach polskich. Niezwykle interesujący zarys historyczny działalności tej organizacji przedstawia, na stronie 12, Pan Krzysztof Banasiak - Prezes Regionalnego Związku Rolników Kółek i Organizacji Rolniczych  w Łodzi.

25 i 26 czerwca 2016 roku zapraszam Państwa na II Krajowe Święto Truskawki w Buczku. Reportaż z tego wydarzenia będzie można przeczytac w lipcowym numerze naszego miesięcznika.

Życzę Państwu interesującej lektury!

Bronisław Węglewski

Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego