Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Zduńsko Wolskiego

W dniu 13 lipca 2021r. odbyło się Posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Zduńskiej Woli. Posiedzenie było pierwszym w tym roku spotkaniem i z powodu pandemii wzięli w nim udział tylko Delegaci Rady Powiatowej. Na wstępie Pan Przewodniczący- Zenon Kowalski przedstawił informacje z działań Rady Powiatowej i zdał relacje z tematów omówionych na Walnym Zgromadzeniu Izb Rolniczych z dnia 15 lipca 2021r. Głównym tematem rozmów był problem odpadów i opakowań, które gromadzone są w gospodarstwach rolnych w związku z trudnościami w przekazaniu ich do zakładów utylizacyjnych. Delegaci byli zgodni, że potrzebny jest stały program zarządzania odpadami rolniczymi. Dotychczasowe rozwiązanie nie skutkuje w każdej gminie tak samo. Dlatego zdaniem rozmówców należy wprowadzić system rozwiązań prawnych, które narzucą na producentów wprowadzających na rynek swoje produkty w tych opakowaniach i obowiązek selektywnego zbierania ,transportu i przetwarzania tych odpadów. Tylko wtedy producentów można nakłonić do takiego projektowania produktów i opakowań by zapobiec nadmiernej masie odpadów i zwiększać ich przydatność do recyklingu. Folie po sianokiszonkach, siatki, sznurki do owijania balotów i agrowłóknina w dużych ilościach pozostaje w gospodarstwach lub co gorsze rolnicy szukają innej formy pozbycia się  tych odpadów.

Został wypracowany również wniosek na temat odbioru odpadów, który jest prośbą o interwencję.

Delegaci omawiali również zaproponowane przez KOWR nowe rozwiązania związane z oddłużaniem gospodarstw rolnych.

Dyskutowano też o konieczności zmian układu przekazania gospodarstw po przejściu na emeryturę .

Ustalono wstępnie grafik spotkań i pracy na bieżący rok.

Anna Kamila Kaczmarek

Specjalista ds. rozwoju obszarów wiejskich