Rada Powiatowa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Powiecie Łęczyckim

Powiat łęczycki – leży w Polsce środkowej, w tym miejscu znajduje się ,,geograficzny środek polski” u zbiegu doliny Bzury z Pradoliną Warszawsko-Berlińską. Jest częścią składową województwa łódzkiego stanowi 4, 24% jego powierzchni. Graniczy od północy z powiatem kutnowskim, od wschodu z powiatem łowickim, od południa z powiatem zgierskim,
od południowego zachodu z powiatem poddębickim i od północnego zachodu z powiatem kolskim. Zajmuje powierzchnię 772,75 km2. Liczba ludności wynosi 50.888, a gęstość zaludnienia 65,9 os/km2, W skład powiatu łęczyckiego wchodzą gminy wiejskie: Daszyna, Góra Św. Małgorzaty, Grabów, Łęczyca, Piątek, Świnice Warckie, Witonia oraz jedna gmina miejska Łęczyca.

Powiat łęczycki jest potężnym ośrodkiem życia społeczno – kulturalnego. Działalność tę między innymi prowadzą: muzeum, dom kultury, miejska biblioteka publiczna, Towarzystwo Miłośników Ziemi Łęczyckiej, Towarzystwo Naukowe Płockie Oddział w Łęczycy, gminne ośrodki kultury.

Powiat łęczycki ma charakter typowo rolniczy. Jakość gleb należy do najlepszych w kraju. Użytki rolne stanowią około 90% powierzchni, lasy zaledwie 5,7%. Sprzyja to uprawom zbóż, buraków cukrowych, rzepaku i warzyw, a szczególnie cebuli. Dużym problemem dla rolników jest zbyt produktów rolnych i ich przetwórstwo.

Rada Powiatowa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Łęczycy liczy 14 członków: Gmina Daszyna – Zbigniew Wojtera, Grzegorz Zduńczyk; Gmina Góra Św. Małgorzaty – Aneta Cybulska, Zbigniew Marczak; Gmina Grabów – Jan Darolewski, Marek Wojtera; Gmina Łęczyca – Janusz Góra, Izabela Stolińska; Gmina Piątek – Małgorzata Gabryelczak - Przewodnicząca Rady Powiatowej IRWŁ, Paweł Michalak; Gmina Świnice Warckie - Sławomir Augustyniak, Leszek Matusiak; Gmina Witonia  Radosław Kobus, Dariusz Kowalczyk -  Delegat na Walne Zgromadzenie IRWŁ. Na posiedzenia Rady zapraszani są przedstawiciele instytucji, z którymi prowadzona jest ścisła współpraca, m.in. ARiMR, ODR, PIORIN, TUW, ANR, ARR, Starostwo Powiatowe, organizacje działające na rzecz rolnictwa oraz Samorządy Gminne, których to współpracę cenimy sobie szczególnie, bowiem gminy mają charakter typowo rolniczy. Omawiane tematy są ze sobą powiązane, obecność wójtów na posiedzeniach jest dla nas bardzo pomocna
i ważna. Ponadto organizowane są szkolenia, konferencje, wyjazdy na targi rolnicze – mające na celu pogłębienie wiedzy rolników na tematy polskiego rolnictwa w ramach Wspólnej Polityki Rolnej. Członkowie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Łęczycy biorą czynny udział w szacowaniu szkód spowodowanych niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi, szacowaniu szkód łowieckich spowodowanych przez dziką zwierzynę, wyjazdach na targi rolnicze oraz wyjazdach studyjno - szkoleniowych, posiedzeniach, na których omawiana jest bieżąca sytuacja w rolnictwie i wypracowywane są wnioski. Rada Powiatowa w Łęczycy wnioskowała w tematach:

Ochrony rynku przed zalewem produktów rolniczych z Ukrainy.

W temacie tzw. Embargo rosyjskiego - możliwości sprzedaży warzyw i innych produktów rolniczych.

Proponowanego Projektu Prawa Wodnego dotyczącego korzystania z wody i związanych z tym opłat, gdyż zagraża to opłacalność produkcji rolniczej.

Utrzymaniem możliwości przechodzenia rolników na wcześniejszą emeryturę.

Rozszerzenie katalogu o nowe zjawisko atmosferyczne, dotyczące wpływu wysokich temperatur (upałów) na owoce. Wsparcia rolników po klęskach spowodowanych anomaliami pogodowymi.

Niestwarzania dodatkowych zaostrzeń w obrocie ziemią prywatną itp. problematyki.

Biuro Rady Powiatowej IRWŁ w Łęczycy mieści się przy ul. Przedrynek 2, 99-100 Łęczyca, czynne jest w czwartek i piątek (tel. 510 474 725), e-mail: irwlleczyca@tlen.pl, współpracuje z instytucjami rolniczymi na terenie naszego powiatu. Udziela pomocy w wypełnianiu wniosków o płatności bezpośrednie oraz wniosków do zakupu kwalifikowanego materiału siewnego. Organizuje wyjazdy na targi rolnicze, konferencje czynnie uczestniczy w imprezach kulturalnych.   Prowadzi bezpłatną dystrybucję prasy rolniczej. Realizuje zadania zlecone przez biuro IRWŁ w Łodzi oraz Przewodniczącego Rady Powiatowej.

Iwona Sikorska

Specjalista ds. Obszarów Wiejskich i Obsługi Rady Powiatowej