Rolnictwo w Łódzkiem – VII w VI kadencji Walne Zgromadzenie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

VII w VI kadencji Walne Zgromadzenie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego odbyło się 12 grudnia 2022 rok w sali konferencyjnej siedziby Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Łodzi przy ulicy Beskidzkiej nr 124. W posiedzeniu Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego uczestniczyli Przewodniczący i Delegaci Rad Powiatowych IRWŁ oraz przedstawiciele instytucji rolniczych.

        Walne Zgromadzenie IRWŁ otworzył Prezes Bronisław Węglewski, a obrady poprowadził Wiceprezes IRWŁ Andrzej Komala. W Walnym Zgromadzeniu uczestniczyli również Członkowie Zarządu: Ewa Bednarek, Jacek Ossowicz oraz zaproszeni goście. Grzegorz Wojciechowski – Poseł na Sejm RP, Jolanta Nawrocka – członek Zarządu Krajowej Rady Izb Rolniczych, Andrzej Górczyński - Członek Zarządu Województwa Łódzkiego, Delegat Rady Powiatowej  IRWŁ Powiatu Kutnowskiego i Walnego Zgromadzenia IRWŁ Magdalena Nowicka - zastępca dyrektora Departament Płatności Bezpośrednich z MRiRW, dr Włodzimierz Skorupski  Łódzki Wojewódzki Lekarz Weterynarii, Anna Pietraszko – zastępca dyrektor  Łódzkiego Oddziału Regionalnego ARMiR, Tomasz Nowicki - Dyrektor Oddziału Regionalnego Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego w Łodzi,  Janusz Ciesielki - Dyrektora Oddziału Terenowego KOWR Łódź oraz Anna Bieniawska -  Doradca Zarządu TUW „TUW” i Katarzyna Białek-Traut - Dyrektor Biura Regionalnego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” w Łodzi, Andrzej Kwiatkowski Wojewódzki Inspektor Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi.  
           Przedstawiciele rolników województwa łódzkiego w czasie kilkugodzinnej debaty omówili tematykę związaną z rolnictwem naszego regionu, ale także z rolnictwem Polski. Rozmawniano m.in. o projekcie kodeksu rolnego w którym będą zebrane przepisy związane z prawem rolnym. Kodeks będzie zawierał sprawy nieuregulowane. Rozmawiano również o  problemach howodców trzody chlewnej, Kto chce mieszkać na wsi powinien się dostosować do warunków jakie na niej panują.  Podjęto temat zboża technicznego, który dociera z Ukrainy oraz pomocy suszowej i szkód wyrządzonych przez zwierzynę łowną. Dyskutowano również o płatnościach bezpośrednich i programach pomocowych. 

Katarzyna Białek-Traut - Dyrektor Biura Regionalnego Towarzystwa Ubezpieczeń Wzajemnych „TUW” przeprowadziła  szkolenie na temat obowiązkowych i nieobowiązkowych ubezpieczeń rolniczych.     

W czasie Walnego Zgromadzenia Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski wraz z Zarządem i z pracownikami podziękował Dyrektorowi Biura IRWŁ Jerzemu Kuzańskiemu za lata wieloletniej i owocnej współpracy, życząc zdrowia  i spełnienia marzeń.

Goście oraz członkowie Walnego Zgromadzenia mieli okazję skosztować polskich jabłek przywiezionych przez sadownika, członka Zarządu IRWŁ – Jacka Ossowicza

Walne Zgromadzenie przegłosowało wnioski z obrad, które w dniu 13 grudnia zostały przesłane do Krajowej Rady Izb Rolniczych w celu rozpatrzenia i dalszej realizacji.

  1. Podjąć działania mające na celu obowiązkowe wprowadzenie badania zboża importowanego z Ukrainy na obecność pestycydów.  Zboże przywożone z Ukrainy, jako zboże techniczne nie podlega badaniom a w praktyce  zostaje użyte  do tradycyjnych celów np. konsumpcyjnych czy do skarmiania zwierząt.
  2. Podjąć działania mające na celu wprowadzenie regulacji prawnych, aby wójtowie gmin mieli obowiązek przekazywania Spółkom Wodnym działającym na terenie gmin informacji na temat  ilości hektarów fizycznych poszczególnych gospodarstw rolnych. Obecnie spółki opierają swoją składkę o stare często nieaktualne dane. Występują do wójta i nie uzyskują takich informacji ze względu na obowiązujące przepisy.
  3. Podjąć działania mające na celu  podwyższenia kwot emerytur i rent chorobowych wypłacanych przez KRUS.
  4. Podjąć działania mające na celu rozpoczęcie procedury zniesienia strefy czerwonej w powiecie rawskim w związku z ASF. Strefa ta znajduje się w trzech gminach: Biała Rawska, Sadkowice, Regnów. Od dłuższego czasu w powiecie rawskim i okolicach nie znaleziono ani wirusa choroby w stadzie ani martwego  dzika  z ASF.
  5. Podjąć działania mające na celu zmianę zgłaszania kandydatów w wyborach do rady powiatowej izby w okręgu wyborczym, w którym liczba danej izby wynosi mniej niż 50 członków danej izby posiadających prawo wyborcze. Zgłoszenie kandydatury wymaga poparcia co najmniej 10% członków danej izby posiadających czynne prawo wyborcze. W praktyce kandydaci mają problem ze zebraniem podpisów poparcia.
  6. Podjąć działania mające na celu, aby rok  2023 był rokiem przejściowym dla rolników składających wnioski o dopłaty bezpośrednie z uwagi na to, iż rolnicy są już po zasiewach jesiennych z zaplanowaną produkcją na rok 2023. Na dzień dzisiejszy również jest brak wszystkich wytycznych w sprawie ekoschematów. 
  7. Podjąć działania mające na celu zwiększenie dopłaty do paliwa rolniczego do kwoty 1,50 za litr.