Sprawozdanie z działania Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego – maj 2021

Część merytoryczna

Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego wydaje na wniosek gmin opinie  w sprawie przekształcenia gruntów leśnych na cele nieleśne i gruntów rolnych na cele nierolnicze.

W dniu 6 maja 2021r. Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i na wniosek rolników, szczególnie z powiatu sieradzkiego – (tzw. zagłębia ziemniaczanego), skierował do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza wniosek o ponowne podjęcie działań mających na celu bezpłatny odbiór agrowłókniny od rolników. Producenci rolni mają duży problem ze zbyciem agrowłókniny ze względu na jej łatwopalność. Niestety nikt nie chce jej odbierać, a jeśli już znajdzie się taka firma, to koszt odbioru wynosi ok 1000 zł za tonę. 

W dniu 10 maja 2021r. Prezes Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Bronisław Węglewski, w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego skierował pismo do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza z prośbą o podjęcie działań mających na celu zmianę przepisów, aby w przypadkach losowych (np. śmierci wnioskodawcy) przyznana pomoc dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID-19 nie podlegała zwrotowi. Do Biura IRWŁ wpłynął wniosek od rolniczki, (mąż – wnioskodawca pomocy zmarł), którą wzywa Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa do zwrotu kwot nienależnie pobranych płatności w ramach pomocy dla rolników szczególnie dotkniętych kryzysem COVID -19 wypłaconych na rachunek bankowy.

W dniu 17 maja 2021r. w imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Jerzy Kuzański - Dyrektor IRWŁ skierował pismo do Wiktora Szmulewicza - Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych z prośbą o interwencję w celu zapewnienia pomocy finansowej hodowcom drobiu.

Z powodu ognisk ptasiej grypy - HPA1 nałożono na okoliczne gospodarstwa (w promieniu 10 km) zakaz sprzedaży jaj, który powoduje duże straty i brak dochodu. Proszę o jak najszybsze podjęcie działań mających na celu rekompensatę poniesionych przez gospodarstwo strat finansowych np. z tarczy antykryzysowej lub innych źródeł, ponieważ rolnicy z niezawinionej przez siebie sytuacji pozbawieni są źródła dochodu.

W dniu 18 maja 2021 r.  w imieniu Zarządu IRWŁ, Dyrektor IRWŁ Jerzy Kuzański skierował  pismo do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza w związku ze zgłaszanymi sygnałami od rolników powiatu skierniewickiego i rawskiego o braku możliwości zawierania z firmami ubezpieczeniowymi umów ubezpieczeniowych od skutków gradobicia czy przymrozków. Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego prosi  o  podjęcie działań mających na celu pomoc rolnikom.

W dniu 27 maja 2021 r.  w imieniu Zarządu IRWŁ, Dyrektor IRWŁ Jerzy Kuzański wysłał opinię do Prezesa Krajowej Rady Izb Rolniczych Wiktora Szmulewicza  w sprawie dokumentu  „Polski ład”.

W omawianym okresie Zarząd IRWŁ wydał opinie do projektu:

- rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach  działania „Działanie rolno-środowiskowo-klimatyczne” objętego PROW na lata 2014-2020;                                                                                                                     

 - rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach  działania „Rolnictwo ekologiczne” objętego PROW na lata 2014-2020;        

- rozporządzenia MRiRW w sprawie określenia dłuższego terminu składania wniosków  o przyznanie płatności bezpośrednich lub płatności niezwiązanej do tytoniu lub zgłaszania zmian do tych wniosków w 2021 r.;                                                                                                   

 - rozporządzenia MRiRW w sprawie formularza wniosku o płatność w ramach niektórych działań i poddziałań objętych PROW na lata 2014-2020określenia dłuższego terminu składania wniosków o przyznanie płatności bezpośrednich lub płatności niezwiązanej do tytoniu lub zgłaszania zmian do tych wniosków w 2021 r.;                                                                  

- rozporządzenia MRiRW w sprawie szczegółowych warunków i trybu przyznawania pomocy finansowej w ramach  działania „Wsparcie na zalesianie i tworzenie terenów zalesionych”  objętego PROW na lata 2014-2020;

Posiedzenie Komisji  Rewizyjnej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

W dniu  25 maja 2021r. w siedzibie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego przy ul. Beskidzkiej 124 w Łodzi  odbyło się posiedzenie Komisji  Rewizyjnej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Członkowie Komisji zapoznali się ze Sprawozdaniem z dochodów i wydatków IRWŁ – stan na 30 kwietnia 2021 r. oraz ze Sprawozdaniem z wykonania budżetu i planu finansowego za 2020 r. Komisja przygotowała sprawozdanie z działalności Komisji Rewizyjnej w 2020 roku oraz  wniosek   o  absolutorium dla Zarządu IRWŁ za rok 2020.

Posiedzenia Komisji ds. Statutu, Budżetu i Regulaminów Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego

W dniu  25 maja 2021r. w siedzibie Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego przy ul. Beskidzkiej 124 w Łodzi  odbyło się posiedzenie Komisji ds. Statutu, Budżetu i Regulaminów Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego. Członkowie komisji zapoznali się  ze  Sprawozdaniem z dochodów i wydatków – stan na 30 kwietnia 2021 r.  oraz z  projektem budżetu i założeniami planu finansowego na rok 2021.

Posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ

W związku z Decyzją Prezesa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego – Bronisława Węglewskiego z dniem 28 października 2020r. ze względu na COVID-19 zostały  odwołane wszystkie posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ.  Z dniem 31 maja 2021 r. zostało zniesione  ograniczenie organizacji posiedzeń Rad Powiatowych IRWŁ -  posiedzenia Rad Powiatowych IRWŁ  odbywają się z zachowaniem reżimu sanitarnego.

Targi, konferencje, spotkania,

W dniu 5 maja 2021 r. Rada Kobiet i Rodzin z Obszarów Wiejskich przy Krajowej Radzie Izb Rolniczych spotkała się na pierwszym od ponad roku posiedzeniu, które miało formę on-line. Przedstawiciele Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi, przedstawili najbardziej aktualne działania resortu. Pan Paweł Ściański Zastępca Dyrektora Departamentu Wspólnej Polityki Rolnej omówił priorytety i zaplanowane działania w Projekcie Planu Strategicznego WPR na lata 2023-2027.

Pan Ireneusz Leśnikowski Zastępca Dyrektora Departamentu Oświaty i Polityki Społecznej poinformował, że w resorcie została przygotowana nowelizacja przepisów, które pozwolą na ujednolicenie świadczeń dla rolników, związanych z zachorowaniem lub kwarantanną w związku z COVID19. 

Dyrektor Leśnikowski poinformował również, że KRUS uruchamia pierwsze turnusy rehabilitacyjne dla rolników, którzy przebyli koronawirusa. Planowane są turnusy wytchnieniowe dla emerytów wymagających stałej opieki, na które kwalifikowani będą osoby niepełnosprawne wraz z opiekunami. Przypomniał również, że w centrach rehabilitacji rolników organizowane są turnusy dla dzieci rolników, pomagające odzyskać sprawność ruchową i oddychania. W gorącej dyskusji Członkinie Rady przedstawiały aktualne problemy i wnioski dotyczące przyszłej WPR, ujednolicenia definicji rolnika, polityki społecznej, informatyzacji wsi, zachowania dziedzictwa wsi jako miejsca pracy rolników   i produkcji żywności, kół gospodyń wiejskich, problemów przedsiębiorczych rolników  z uruchomieniem RHD i wiele innych. W dyskusji uczestniczył Prezes KRIR Wiktor Szmulewicz. Z ramienia IRWŁ uczestniczyła Pani Ewa Bednarek.

Cyklicznie Przewodniczący Rad Powiatowych oraz pracownicy uczestniczą w spotkaniach „ Lokalnych Partnerstw ds. wody 2021”. Głównym tematem spotkania były racjonalne gospodarowanie wodą na terenach rolniczych w dobie zmian klimatycznych oraz wizja funkcjonowania LP w powiatach województwa łódzkiego.

Inna działalność IRWŁ

- Mając na uwadze trudny czas dla rolników, producentów żywności   z inicjatywy  Zarządu IRWŁ na  stronie IRWŁ publikowana jest  lista  producentów rolnych z województwa łódzkiego, którzy mogą zaoferować swoje produkty, m.in. kwiaty, warzywa, owoce poprzez dowóz w konkretne miejsce, odbiór osobisty lub wysyłkowo. 

- Wzorem lat ubiegłych również  w tym roku rolnicy mogą  skorzystać z pomocy pracowników IRWŁ przy wypełnianiu wniosków o dopłaty bezpośrednie oraz wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter pomocy de minimis w rolnictwie .

- Biura Powiatowe Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego prowadzą nabór rolników na szkolenia dla użytkowników profesjonalnych  z zakresu stosowania środków ochrony roślin. Osoby zainteresowane prosimy o kontakt z miejscowym Biurem Powiatowym IRWŁ. 

- Bezpłatna publikacja Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego miesięcznik  „W NOWEJ ROLI” trafia do rolników, mieszkańców wsi województwa łódzkiego.

- Prawnik Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego udziela bezpłatnie porad prawnych  dla  rolników.                          

Wszystkie działania, interwencje podejmowane przez Zarząd Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz odpowiedzi na wnioski zgłoszone przez IRWŁ  oraz informacje na temat sytuacji w rolnictwie są dostępne na stronie internetowej IRWŁ www.izbarolnicza.lodz.pl