Szkody wyrządzane przez ptaki w uprawach polowych i stawach hodowlanych

14 kwietnia 2021 r. Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych, realizując wniosek przyjęty na VII Posiedzeniu Krajowej Rady Izb Rolniczych, wystąpił do Ministra Klimatu i Środowiska w sprawie kwestii strat rolników wyrządzanych przez ptaki w uprawach polowych i stawach hodowlanych. Wskutek ocieplenia klimatu i braku pokrywy śnieżnej zimą, niektóre gatunki ptaków nie odlatują na zimę żerując na uprawach polowych. Szczególnie wiosną zauważalne jest jak żurawie niszczą duże plantacje kukurydzy, niejednokrotnie w takim terminie, kiedy rolnik już złożył wniosek o płatność, a ponowne przesianie jest niemożliwe ze względu na zbyt późny okres agrotechniczny. Ponadto, należy podkreślić fakt, że od kilku lat żurawie, które lęgną się w Polsce, nie mają instynktu odlotu na zimę.

W obecnej sytuacji prawnej rolnik nie ma możliwości wnoszenia jakichkolwiek roszczeń o odszkodowanie za szkody wyrządzane przez dzikie ptactwo będące pod ochroną. Wprowadzona możliwość uzyskania każdorazowo zgody Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na odstępstwo od zakazu płoszenia i niepokojenia ptaków objętych ochroną gatunkową jest niewystarczająca i mało skuteczna. Jedyną, obecnie funkcjonującą, formą wsparcia dla osób, które poniosły szkody w związku z bytowaniem gatunków chronionych jest zwolnienie z obowiązku uiszczania opłaty skarbowej za wydanie zezwolenia GDOŚ lub RDOŚ za czynności zakazane w stosunku do tych gatunków.

Zdaniem Krajowej Rady Izb Rolniczych, w budżecie na rolnictwo powinna być ustanowiona podstawa prawna, aby utworzyć fundusz odszkodowawczy za szkody wyrządzone w uprawach polowych i stawach hodowlanych przez różne gatunki ptaków.

Należy również podjąć działania w celu ustalenia optymalnej populacji poszczególnych gatunków zwierząt dziko żyjących w celu możliwości odstrzału ich nadmiernej ilości.

Zarząd KRIR ma nadzieję  na podjęcie przez Pana Ministra działań, które pozwolą na zmniejszenie strat, jakie ponoszą rolnicy w związku z nadmierną populacją ptaków chronionych wyrządzających szkody w uprawach polowych i stawach hodowlanych.

Źródło: KRIR