X  Jubileuszowe Dożynki Powiatu Poddębickiego

W niedzielę 11 września w Zadzimiu odbyły się X Jubileuszowe Dożynki Powiatu Poddębickiego, połączone z Gminno-Parafialnym Świętem Plonów w Zadzimiu i Festiwalem Folklorystycznym Powiatu Poddębickiego pn. „Twórczość ludowa ubarwia nam życie”.

Obchody tradycyjnie rozpoczęła celebrowana msza święta w kościele pod wezwaniem św. Małgorzaty Dziewicy i Męczennicy, którą celebrował ks. Juliusz Mieczyński, a następnie dożynkowy korowód udał się do parku „Dereniowy  Skarb” gdzie wszyscy zgromadzeni mieli niepowtarzalną okazję do obejrzenia inscenizacji żniw w wykonaniu Stowarzyszenia Przyjaciół Zadzimia. Tuż po niej odbył się tradycyjny obrzęd dożynkowy, który poprowadziła Kapela „Małyńskie Nutki”.

Na ręce Starosty Poddębickiego - Małgorzaty Komajdy, wicestarosty Piotra Majera, wójta Gminy Zadzim- Krzysztofa Woźniaka, Przewodniczącego Rady Powiatu Poddębickiego Sebastiana Romanowskiego i Przewodniczącego Rady Gminy Zadzim- Mariusza Warychy, chleb upieczony z tegorocznych plonów przekazali Starostowie Dożynek: Marta Malewska i Zbigniew Czarnecki oraz Ewa Bednarek - członek Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Przewodnicząca Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Poddębiciego i Beata Janaszkiewicz Delegatka Rady Powiatowej Izby Rolniczej  Województwa Łódzkiego Powiatu Poddębickiego.

Wręczone zostały także wiece dożynkowe, stworzone przez sołectwa, domy samopomocy, stowarzyszenia i koła gospodyń wiejskich.

Odbył się również  I etap konkursu kulinarnego  „Bitwa Regionów”  dla  powiatu poddębickiego, który został  zorganizowany przez KOWR, KRUS, ARIMR oraz ministerstwo rolnictwa.

Następnie odbyły się również Festiwal Folklorystyczny Powiatu Poddębickiego pn. „Twórczość ludowa ubarwia nam życie” przeplatany występami  Młodych Talentów Powiatu Poddębickiego. Część artystyczna ubarwiły występy zespołów Diwers Dance i Cliver, a całe wydarzenie zakończył występ zespołu Amigo Band.

Uczestnicy tegorocznego Święta Plonów mogli podziwiać różnorodne stoiska, spróbować lokalnych dań i przysmaków, jak również skorzystać z darmowej strefy gastronomicznej gdzie czekała grochówka bigos i potrawy z grilla. Nie zabrakło też atrakcji dla małych i dużych, zorganizowana została strefa z dmuchanymi zamkami, malowanie twarzy, a bardziej odważni mogli wybrać się na przejażdżkę konną lub bryczką.

Oliwia Dominowska

Biuro Powiatowe IRWŁ w Poddębicach