Forum Rolnicze Powiatu Piotrkowskiego Współpraca Polsko-Duńska 24-25 kwiecień 2023r.

W dniach 24-25 kwiecień 2023 roku  Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego w Piotrkowie Trybunalskim uczestniczyła w „Forum Rolniczym Powiatu Piotrkowskiego Współpraca Polsko-Duńska” w Hotelu Górskim w Proszeniu, którego to organizatorami byli Starostwo Powiatowe Powiatu Piotrkowskiego -Starosta Piotr Wojtysiak wspólnie z Ambasadą Królestwa Danii przy wsparciu Danish Agriculture & Food Council, Londbrug Fodevare oraz Izba Rolnicza Województwa Łódzkiego.

Podczas pierwszego dnia Forum Rolniczego odbyło się Seminarium dla lekarzy weterynarii na którym to odbyła się wymiana doświadczeń polsko-duńskich z zakresu zapobiegania ASF, bioasekuracji oraz zarządzaniem zdrowiem stada trzody chlewnej. Delegacja gości z Dani w tym dniu odwiedziła również gospodarstwa rolne powiatu piotrkowskiego specjalizujące się w produkcji trzody chlewnej, bo jak wiadomo Powiat Piotrkowski jest zagłębiem trzody chlewnej w szczególności Gminy: Grabica, Wolbórz, Moszczenica i Czarnocin. W powiecie piotrkowskim sprzedaje się około 1,2 ml świń rocznie przy zakupie rocznym warchlaka z Dani w ilości około 800tyś.

Drugi dzień Forum Rolniczego skupiło wielu zainteresowanych rolników ziemi piotrkowskiej producentów trzody chlewnej, którzy to podczas paneli prezentacyjnych  firm duńskich  zadawali liczne pytania przybyłym gościom. Uczestniczące firmy duńskie tj. ACO Funki, DanBred P/S, DanVit A/S, Future Rundbuehaller ApS, Klimadan A/S, SKIOLD A/S, SKOV A/S, Washpower A/S zaprezentowali kompleksowe budownictwo i wyposażenie budynków inwentarskich, technologie genetyki hodowli trzody chlewnej oraz rozwiązania żywieniowe w hodowli trzody chlewnej.

Na Forum Rolniczym wystąpili również: Prezes IRWŁ w Łodzi Bronisław Węglewski, który omówił trudną sytuację w rolnictwie a w szczególności producentów zbóż w związku z napływem zboża z Ukrainy oraz Przewodniczący IRWŁ w Piotrkowie Trybunalskim Janusz Terka, który przedstawił ogólny zarys powiatu piotrkowski jako zagłębie trzody chlewnej na przestrzeni lat.

Elżbieta Komar

BP IRWŁ w Piotrkowie Tryb.