W dniu 16 grudnia 2021 roku odbyło się 8 w VI kadencji posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Powiecie Łódzkim Wschodnim, które otworzył i prowadził Przewodniczący Rady – Michał Owczarek. W posiedzeniu wzięli udział członkowie Rady Powiatowej IRWŁ Łódź – Wschód oraz zaproszeni goście: Andrzej Górczyński – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego, Małgorzata Walus – Kierownik Placówki Terenowej KRUS w Brzezinach, Justyna Kubiak – Starszy Specjalista w Placówce Terenowej KRUS w Brzezinach, Anna Bieniawska – Dyrektor Biura Regionalnego TUW „TUW” w Łodzi, Mateusz Kamiński – Burmistrz Rzgowa.

Główne tematy spotkania:

Informacja z działalności bieżącej Urzędu Marszałkowskiego

Pan Marszałek Andrzej Górczyński przedstawił informację nt. wojewódzkich środków publicznych przekazanych innym podmiotom. Zachęcił do zgłaszania projektów w ramach grantów sołeckich, gdzie kwota wsparcia została zwiększona do 15 tys. zł na projekt, który uzyska wymaganą liczbę punktów. Ponadto zaapelował o zgłaszanie wniosków przez gminy, z propozycjami przedsięwzięć proekologicznych. Tutaj z kolei kwota wsparcia projektu wynosi 100.000 zł, a środki budżetowe województwa, przeznaczone na ten cel, zostały określone na poziomie 2 mln zł. W 2022 r. zostanie również ogłoszony konkurs„Kolorowy Balkon”, w którym może wziąć udział każdy posiadacz domu (mieszkania), mieszkaniec województwa łódzkiego, który wykona i przedstawi oryginalny sposób zaaranżowania wielobarwną roślinnością własnego balkonu (kwiatami, ziołami itp.)

Po stronie Zarządu Województwa Łódzkiego zauważalna jest wola pomocy rolnikom, drobnym producentom i przetwórcom. Ostatnim takim działaniem było przekazanie producentom trzody chlewnej pakietów bioasekuracyjnych. Ponadto, mając na uwadze istniejące od kilku lat formy sprzedaży bezpośredniej, przestawiona została koncepcja rewitalizacji jednej z nieruchomości stanowiącej własność Województwa Łódzkiego, na której będzie prowadzona sprzedaż bezpośrednia produktów rolnych. Założeniem jest, aby miejsce to pełniło również funkcję edukacyjną, pogłębiając tym samym świadomość konsumencką.

Wypada życzyć Zarządowi Województwa Łódzkiego, aby całe to duże przedsięwzięcie zostało wykonane z sukcesem.

Świadczenia z KRUS

Przedstawicielki KRUS w Brzezinach omówiły zasady podlegania ubezpieczeniu w KRUS z mocy ustawy i na wniosek i związane z tym rygory, różnice w tych ubezpieczeniach, odnosząc się do wielu istotnych aspektów (m.in. kontekst podjęcia działalności gospodarczej pozostając ubezpieczonym KRUS). Ponadto poruszona została bardzo aktualna problematyka związana ze świadczeniami z KRUS przysługującymi w związku z COVID-19 (świadczenie z tytułu odbytej kwarantanny, świadczenie z tytułu izolacji). Omówione zostały również zasady wyjazdów na turnusy rehabilitacyjne oraz problematyka wypadków w rolnictwie.

Informacja z zakresu obowiązkowych ubezpieczeń w rolnictwie

Warto zaznaczyć, że Izby Rolnicze w 2020 i 2021 roku apelowały do Rządu RP o zwiększenie środków budżetowych na dopłaty do ubezpieczenia upraw rolnych. Wielu rolników nie mogło skorzystać z częściowej rekompensaty kosztów poniesionych na ubezpieczenie, z uwagi na wyczerpanie limitu środków Skarbu Państwa przeznaczonych na dotacje na ten cel. Również na wiosnę tego roku krajowe środki budżetowe, przeznaczone na dotacje do ubezpieczeń upraw, które wynosiły 400 mln zł, okazały się niewystarczające. Dopiero zwiększenie budżetu o kolejne 600 mln na jesieni, przyniosło większe zainteresowanie ubezpieczeniami wśród rolników. Na rok 2022 budżet krajowy przewiduje 1,42 mld zł na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych, co, miejmy nadzieję, spowoduję, że każdy zainteresowany rolnik będzie mógł ubezpieczyć swoje plantacje, które stanowią zarówno efekt ciężkiej pracy, jak również pochłaniają z roku na rok coraz większe nakłady finansowe.

Dyrektor Biura Regionalnego TUW „TUW” w Łodzi – Pani Anna Bieniawska zachęcała do wykupowania, w ramach polis obowiązkowego ubezpieczenia, wariantów z rozszerzoną odpowiedzialnością Ubezpieczyciela. Przede wszystkim zwróciła uwagę na finansowe korzyści takiego działania, w przypadku wystąpienia niekorzystnego zdarzenia.

Rok 2021, był kolejnym rokiem z gwałtownymi zjawiskami atmosferycznymi, dlatego Delegaci pytali o szczegóły dotyczące m.in. techniki szacowania strat na polach uprawnych przez ubezpieczalnie. Często zdarza się, że wartości szkód wskazywane przez rzeczoznawcę dokonującego oględzin na polu i osoby ostatecznie naliczające wysokość odszkodowania są rozbieżne. Podjęta została również dyskusja odnośnie wybranych aspektów ubezpieczenia sprzętu rolniczego.

Michał Owczarek

Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ Łódż-Wschód