Debata „Polskie rolnictwo w stronę przyszłości” - również online

Co? Debata „Polskie rolnictwo w stronę przyszłości” z udziałem Janusza Wojciechowskiego, Komisarza UE ds. Rolnictwa

Kiedy? 09 maja (poniedziałek), godzina 16:00

Gdzie? Łódź, ul. Piotrkowska 262/264, Instytut Europejski

Organizatorzy: Gabinet Komisarza, Instytut Spraw Obywatelskich, Koalicja Żywa Ziemia

W trakcie debaty poruszone zostaną tematy związane z kierunkami rozwoju polskiego rolnictwa zgodnie z priorytetami Unii Europejskiej w zakresie ochrony środowiska i klimatu, zwłaszcza poprzez inwestycje w zakresie dobrostanu zwierząt, czy wsparcia dla rozwoju rolnictwa ekologicznego i regeneratywnego. Prelegenci odniosą się również do budzącej wiele emocji i kontrowersji tematyki planów wykorzystywania tzw. nowych GMO (nowe techniki modyfikacji genetycznych) w rolnictwie.

Dlaczego dobrostan zwierząt = dobrostan rolników = dobrostan konsumentów?

Czy nasze rolnictwo potrzebuje upraw GMO? Jak pogodzić oczekiwania konsumentów co do znakowania żywności wolnej od GMO, a presją biznesu biotechnologicznego na deregulację przepisów dot. GMO, włącznie z nowymi technikami modyfikacji genetycznych?

Kiedy uprawa, produkcja, promocja oraz konsumpcja ekologiczna przestaną być w Polsce niszowe i czy Polska ma szansę doścignąć Europę pod względem udziału produktów rolnictwa ekologicznego na rynku?

Wydarzenie ma również na celu stworzenie przestrzeni społecznej debaty nad reformą Wspólnej Polityki Rolnej i projektów Krajowych Planów Strategicznych zgodnie z założeniami Europejskiego Zielonego Ładu, czego istotnym elementem jest kwestia rolnictwa i żywności, ujęta w strategii „Od pola do stołu”.

Transmisja na żywo będzie dostępna na Facebooku Instytutu Spraw Obywatelskich.

Do debaty zaprosiliśmy przedstawicieli polityki, sektora pozarządowego i sektora rolniczego:

Janusz Wojciechowski – Komisarz UE ds. Rolnictwa (od 2019 roku). W przeszłości Prezes Najwyższej Izby Kontroli (1995-2001) i poseł do Parlamentu Europejskiego V, VI, VII i VIII kadencji (2004–2016).

Dorota Niedziela (wystąpienie online) – zastępczyni przewodniczącego sejmowej Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Poseł na Sejm RP VII kadencji. Z wykształcenia lekarz weterynarii, specjalista z zakresu chirurgii oraz radiologii weterynaryjnej. Od 2006 roku Członek Zarządu Śląskiej Polikliniki Weterynaryjnej, a od 2010 roku Sekretarz Polskiego Stowarzyszenia Lekarzy Weterynarii.

Dorota Metera – Prezes Zarządu BIOEKSPERT Sp. z o.o. – jednostki certyfikującej w rolnictwie ekologicznym, członkini Rady IFOAM EU (International Federation of Organic Agriculture Movements), Rady Rolnictwa i Produkcji Ekologicznej przy Ministrze Rolnictwa i Rozwoju Wsi oraz Komisji ds. GMO przy Ministrze Środowiska.

Piotr Krajewski – rolnik ekologiczny.

Moderacja: Rafał Górski, Prezes Instytutu Spraw Obywatelskich i redaktor naczelny „Tygodnika Spraw Obywatelskich".

O Instytucie Spraw Obywatelskich

Instytut Spraw Obywatelskich jest organizacją społeczną niezależną od partii politycznych. Od 2004 r. walczy o dobro wspólne, m.in.: bezpieczną żywność, czyste powietrze, prawa pracownicze. Misją Instytutu jest rozwijanie, kształtowanie i promowanie postaw obywatelskich oraz wprowadzanie zmian społecznych dzięki łączeniu działań eksperckich z oddolną mobilizacją obywateli do działania. Specjalnością Instytutu są kampanie obywatelskie oraz działania rzecznicze i strażnicze. W ramach kampanii obywatelskiej „Chcę wiedzieć!” organizacja walczy o bezpieczną żywność bez GMO, antybiotyków i pestycydów. Działa na rzecz wprowadzenia zakazu stosowania glifosatu, domaga się skutecznej kontroli żywności przez instytucje państwowe oraz informuje o zagrożeniach ze strony tzw. nowych GMO – nowych technologii modyfikacji genetycznych człowieka, zwierząt i roślin. https://instytutsprawobywatelskich.pl/

Kontakt dla mediów:

Przemysław Stańczak, koordynator kampanii "Chcę wiedzieć!" tel. 519 300 640, e-mail: przemyslaw.stanczak@instytut.lodz.pl.