IRWŁ do KRIR w sprawie importu zamrożonych owoców miękkich

W związku z docierającymi informacjami do Biura IRWŁ od członków Rady Powiatowej IRWŁ w Rawie Mazowieckiej i Skierniewicach dotyczącymi importu zamrożonych owoców miękkich (tj. truskawek, malin, porzeczek,wiśni,borówki) z Ukrainy w dniu 28 kwietnia 2023 roku w imieniu Zarządu IRWŁ, Bronisław Węglewski - Prezes IRWŁ skierował pismo do Wiktora Szmulewicza - Prezesa KRIR z  prośbą o podjęcie działań zmierzających do ograniczenia importu owoców mrożonych. Już teraz magazyny są zapełnione importowanymi owocami mrożonymi, a przed nami sezon zbioru owoców miękkich. Ceny owoców mrożonych na rynku zaczęły spadać do poziomu niegwarantującego zysku tym, którzy kupowali owoce w ubiegłym roku od polskich sadowników. Podmioty skupowe w związku z zapełnieniem magazynów, mogą ograniczyć skup owoców miękkich od polskich rolników i tym samym proponować ceny, które będą nieopłacalne dla producentów tych owoców. Popierając wniosek członków Rady Powiatowej IRWŁ w Sieradzu prosimy o podjęcie działań mających na celu wydłużenie terminu zakupu nawozów do 15 kwietnia 2023r. Wnioskujemy również, aby stawki planowanej pomocy finansowej były takie same dla całego kraju.

Odpowiedź MRiRW