IRWŁ do KRIR w sprawie waloryzacji emerytur i rent rolniczych

W imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski skierował pismo do Przesa KRIR Wiktora szmulewicza, że do Biura IRWŁ wpływają liczne sygnały od rolników w sprawie waloryzacji emerytur i rent rolniczych. Obecnie przepisy są krzywdzące dla rolników. Po waloryzacji, której wskaźnik w tym roku wynosi 7%, rolnicy nie otrzymują finalnie emerytur wyższych o 7%. Zgodnie z obowiązującymi przepisami ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników, w przypadku emerytur rolniczych waloryzacji podlega kwota emerytury podstawowej (od której za pomocą indywidualnych wskaźników wylicza się rzeczywistą emeryturę brutto) a nie kwota brutto dotychczasowej emerytury, jak to jest w przypadku emerytur w systemie powszechnym (ZUS). W związku z tym proszę o podjecie działań w celu zmiany przpisów w zakresie waloryzacji emerytur i rent  rolniczych, tak by jeszcze w tym roku rolnicy mogli otrzymać zwaloryzowaną emeryturę lub rentę w oparciu o nowe przepisy.

Opowiedź MRiRW - waloryzacja emerytur i rent rolniczych