Komisja Problemowa IRWŁ ds. Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Ochrony Środowiska

W dniu 13 lipca 2021r. zostało zwołane posiedzenie Stałej Komisji Problemowej IRWŁ ds. Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Ochrony Środowiska, na której zostali wybrani:

Przewodniczący Komisji Pan Roman Rosiński i Zastępca Przewodniczącego Komisji Pani Małgorzata Rosa.

W trakcie posiedzenia byłu omawiane tematy dotyczące altualnej sytuacji w rolnictwie, głównym tematem boło wystąpienie ASF na terenie województwa łódzkiego, w związku z tym na posiedzenie był zaproszony Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Łodzi Pan Włodzimierz Skorupiński, który przedstawił aktualną sytuację wystąpienia afrykańskiego pomoru u świń (ASF) w województwie łódzkim oraz podjęte działania przez weterynarię w celu dlszego zaprzestania rozprzetrzeniania się ASF.

W spotkaniu uczestniczył również Pan Janusz Ciesielski – Dyrektor Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa OT w Łodzi który przedstawił informację dotyczącą Stanu Zasobów Włosności Rolnej Skarbu Państwa, zadania dotyczące gospodarowania ZWRSP oraz działania jakie prowadzi KOWR.

Komisja Problemowa IRWŁ ds. Rozwoju Wsi, Rolnictwa i Ochrony Środowiska na posiedzeniu wypracowała następujące wnioski:

1.W wyniku wykrycia ognisk ASF w województwie łódzkim wnioskujemy o zarządzeniu całkowitego odstrzału dzików na terenie województwa łódzkiego a szczególnie w strefach zagrożeń aby ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się wirusa ASF.

2. W związku z ograniczeniami spowodowanymi wprowadzeniem stref i ograniczenia możliwości obrotu zwierzętami wnosimy o uruchomienie skupu interwencyjnego z przeznaczeniem wieprzowiny na rezerwy państwowe.

3. Wnosimy o wzmocnienie kadrowe i finansowe służb weterynaryjnych szczególnie w rejonach o dużej koncentracji produkcji trzody chlewnej.

4. Od rolników z województwa łódzkiego o trudnościach w zakupie nawozów azotowych oraz wieloskładnikowych. Obecnie ceny nawozów znacznie wzrosły w stosunku do roku ubiegłego np. 1 tona fosforanu amonu  w 2020 r. kosztowała 1.800,00 zł  to obecnie trzeba zapłacić 2.900,00 zł. Polska jest dużym producentem nawozów dlatego trudności w zaopatrzeniu polskiego rynku są dla rolników niezrozumiałe.  W związku z tym prosimy o podjęcie działań interwencyjnych w tej sprawie.