O ASF na powiatowej Komisji Rozwoju Wsi w Piotrkowie Trybunalskim

Choć wirusa ASF w województwie łódzkim dotąd nie odnotowano to zdaniem lokalnych producentów trzody chlewnej nadal stanowi on ogromne zagrożenie dla piotrkowskiego zagłębia.

Przedstawiciele samorządu rolniczego, którzy na posiedzenie Komisji Rozwoju Wsi Ochrony Środowiska Rady Powiatu Piotrkowskiego przyjechali nawet z powiatu tomaszowskiego, swoje obawy o braku skutecznej walki polskich władz w zwalczaniu  choroby świń i dzików, przekazali uczestniczącemu w obradach Komisji Robertowi Telusowi Przewodniczącemu Sejmowej Komisji Rolnictwa.

    - Powiat piotrkowski jako jedyny o tak dużej produkcji jest wolny od wirusa - stwierdził  Janusz Terka Przewodniczący Powiatowej Rady Izby Rolniczej w Piotrkowie Trybunalskim, jednak nie krył niepokoju, związanego z jego dalszym rozprzestrzenianiem, wskazując na nadal zbyt wysoką populację dzika.  - My, członkowie Izby Rolniczej mamy stały kontakt z Polskim Związkiem Łowieckim i doszliśmy wspólnie do wniosku, że liczbę dzików trzeba stale redukować. Prowadzimy również szkolenia i rozmowy z rolnikami. Bioasekuracja w naszej sytuacji to podstawa. Nie zadajemy sobie pytania czy ASF do nas przyjdzie, ale kiedy przyjdzie. Musimy na pewno rozgraniczyć tę chorobę u dzików i u świń. To pozwoli rolnikom przetrwać, gdy choroba dotrze do Powiatu Piotrkowskiego.  

Zdaniem posła Telusa działania są na bieżąco podejmowane, a dowodem na to jest chociażby ustawa o ASF, która czeka na podpis Prezydenta.

– Mamy świadomość, że  będzie to długotrwały proces, ale na pewno ta walka będzie skuteczniejsza – uspokajał parlamentarzysta. -  Da ona możliwość przedstawicielom wojska, policji, straży pożarnej i straży …
… się rozbiegać po całym lesie. Co ważne, celowe utrudnianie polowań będzie karane. Wygrana w tej batalii jest ważna nie tylko dla hodowców, ale również dla producentów czy konsumentów – wyjaśnił poseł Telus.

Członkowie Komisji Rozwoju Wsi i Ochrony Środowiska pozytywnie zaopiniowali także Stanowisko Rady Powiatu w sprawie aktualnej sytuacji w rolnictwie, które po przyjęciu przez Radę Powiatu, w dniu 30 stycznia 2020 roku, zostanie przesłane do Marszałka Sejmu i Premiera Rządu.

W Stanowisku czytamy, że Rada Powiatu Piotrkowskiego zwraca się o:

1/ jak najszybszą depopulację dzików,

 

2/ wprowadzenie odłowów dzików na terenach miejskich, również poza obwodami  łowieckimi;

 

3/ udzielenie producentom trzody chlewnej wsparcia finansowego podczas wprowadzania programu bioasekuracji;

 

4/ uproszczenie procedur wypłaty odszkodowań za zaniechanie produkcji trzody;

 

5/ zabezpieczenie programów pomocowych na zmianę kierunku produkcji,

 

6/ wprowadzenie stałego programu rekompensaty utraconych dochodów dla producentów trzody chlewnej, szczególnie ze stref objętych ograniczeniami,

 

7/ wypłaty pełnego odszkodowania w przypadku stwierdzenia ogniska w stadzie trzody chlewnej, które pozytywnie przeszło kontrolę bioasekuracji lub wdrożyło działania naprawcze,

 

8/ wzmocnienie kadrowe i finansowe organów inspekcji weterynaryjnej.

(Źródło: https://www.powiat-piotrkowski.pl/index.php?cat=informacje&page=o-asf-na-powiatowej-komisji-rozwoju-wsi)