Piknik Wieprzowy Kujawsko-Łódzki

29 września 2018r. podczas Jubileuszu XX-lecia Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Buczku na terenie Hali Sportowo – Widowiskowej o godzinie 13.00 nastąpiło uroczyste rozpoczęcie Pikniku Wieprzowego Kujawsko-Łódzkiego sfinansowanego ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego, a przygotowanego przez Izbę Rolniczą Województwa Łódzkiego. Otwarcia dokonał Bronisława Węglewskiego- Prezesa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego oraz Piotr Kociołek, który przedstawił program pikniku, a także zaprosił dzieci oraz dorosłych do udziału w konkursach, a także w degustacji produktów z mięsa wieprzowego. W czasie pikniku można było zaopatrzyć się na stoisku informacyjnym IRWŁ w broszury i inne materiały zachęcające do spożywania mięsa wieprzowego, które sfinansowane zostały ze środków Funduszu Promocji Mięsa Wieprzowego. W czasie pikniku przedstawiona została prezentacja na temat mięsa wieprzowego i jego przetworów. Konkursy dla dzieci oraz dorosłych były przeprowadzane zarówno na scenie jak przy stoisku informacyjnym. Dzieci i dorośli, którzy uczestniczyli w konkursach otrzymali atrakcyjne nagrody. Uczestnicy pikniku mieli okazję degustować wyśmienite potrawy z mięsa wieprzowego, m.in. zupę gulaszową z mięsa wieprzowego, bigos z mięsem wieprzowym, boczek pieczony, boczek rolowany, kotlety wieprzowe, karkówkę wieprzową pieczoną, wędliny w tym szynka wędzona, kiełbasa wędzona, pieczywo ze smalcem wieprzowym z cebulką i skwarkami. Pełne tace z pysznościami wieprzowymi noszone przez hostessy znikały bardzo szybko. Atrakcją dla uczestników pikniku było pieczone prosię. Celem imprezy było promowanie wśród konsumentów spożycia mięsa wieprzowego i jego przetworów poprzez zwiększenie udziału w codziennej diecie mięsa wieprzowego i jego przetworów oraz wyeksponowanie zarówno jego wysokich walorów smakowych, jak również wartości odżywczych, a także obalenie fałszywych mitów i przekłamań krążących na temat wieprzowiny. Przygotowane do degustacji potrawy z mięsa wieprzowego miały zachęcić konsumentów, aby na polskim stole królowała wieprzowina pod wieloma zdrowymi postaciami.  Część artystyczną uświetnił występ zespołu „Od A do Z” przy Stowarzyszeniu Kobiet Kietlina. Panie i towarzyszący im akordeonista zachwyciły uczestników pikniku barwnością strojów i pięknem ludowej muzyki.