PIsmo IRWŁ do KRIR w sprawie wniosków RP IRWŁ Powiatu Łódzkiego-Wschodniego

W  imieniu Zarządu Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego i na wniosek członków Rady Powiatowej IRWŁ w Powiecie Łódzkim-Wschodnim, Prezes IRWŁ Bronisław Węglewski skierował pismo do Prezesa KRIR Wiktora Szmulewicza o ponowne podjęcie działań mających na celu:

- wprowadzenie skutecznego  systemu zapewniającego możliwość zakupu nawozów po akceptowalnych cenach. Trzeba zaznaczyć, że ani zapowiedzi dofinansowania zakładów azotowych pomocą publiczną, ani też koncepcja dystrybucji nawozów poprzez Krajową Grupę Spożywczą (KGS) nie przynosi, póki co, nadziei na zakup nawozów po cenach gwarantujących opłacalność produkcji. Nie widać tego w obecnie obowiązujących ofertach zakupu nawozów (np. saletra amonowa – ok. 3700/t), które w zbliżonych cenach oferowane są, zarówno przez prywatne firmy dystrybucyjne, jak i KGS. W dodatku od   1 stycznia 2023 r. wejdzie w życie stosowana przed wprowadzeniem „tarczy antyinflacyjnej” stawka VAT na nawozy - wynosząca 8%, co jeszcze podniesie cenę nawozów;

- uruchomienie działań służb państwowych celem wprowadzenia kontroli importowanego zboża ze wschodu. Zboże to, jak donoszą informacje od rolników, zaczyna zalewać również województwo łódzkie, jako „zboże techniczne”, w praktyce jednak służy ono do tradycyjnych celów, jak np. do skarmiania zwierząt.  W obliczu rosnących kosztów produkcji, spadki cen zbóż krajowych wywołane wspomnianym procederem, stanowią ogromne zachwianie stabilności i przewidywalności funkcjonowania gospodarstw rolnych. 

Odpowiedź Krajowej Rady Izb Rolniczych