Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Opoczyńskiego

W dniu 18 marca 2022 roku odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Starostwie Powiatowym w Opocznie. Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Opocznie Pan Marian Kacprzak otworzył posiedzenie i przywitał przybyłych gości.

Wśród zaproszonych gości byli: Grzegorz Franczak Zastępca Dyrektora ARiMR ŁOR, Emilia Koźmińska Naczelnik ARiMR BP w Opocznie, Agnieszka Jackowska Łowczy Okręgowy ZO PZŁ Piotrków Trybunalski, Roman Malinowski Nadleśnictwo Opoczno, Paweł Śpiewak Powiatowy Lekarz Weterynarii oraz przedstawiciele kół łowieckich tj.: Ryś, Diana, Kuropatwa, Daniel, Szarak, Dzik, Knieja, Bażant.

Głównym tematem posiedzenia, jak podkreślił Pan Marian Kacprzak Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej w Opocznie, było omówienie współpracy kół łowieckich z Izbą Rolniczą w Opocznie oraz adekwatne szacowanie szkód przez łowczych względem poniesionych przez rolnika strat wyrządzonych przez zwierzynę łowną. Koła łowieckie przedstawiły, także swoją działalność na terenie powiatu opoczyńskiego. Pani Agnieszka Jackowska podkreśliła, iż aby koło łowieckie mogło rozpocząć procedurę szacowania szkód potrzebny jest pisemny wniosek wypełniony przez rolnika. Każdy rolnik, który nie zgadza się z wyceną szkód przedstawioną przez koło łowieckie może odwołać się do Nadleśnictwa.

Pan Grzegorz Franczak omówił programy, na które są aktualnie prowadzone nabory, bądź, które ruszą wkrótce. Od 15 marca rusza nabór wniosków o dopłaty bezpośrednie i obszarowe z PROW za 2022rok. Wnioski od ubiegłego roku można składać wyłącznie drogą elektroniczną. Główną zmianą jest w tym roku wprowadzenie uzupełniającej płatności podstawowej (UPP).

Rolnicy zainteresowani wypełnieniem e-wniosku o dopłaty bezpośrednie proszeni są o kontakt z Pracownikiem  Biuro Powiatowe Izby Rolniczej w Opocznie, ul Kwiatowa 1A, tel. 510-474-870

Od 29 marca do 27 maja br. ruszają dwa nabory wniosków: wsparcie na rozwijanie produkcji prosiąt oraz pomoc na realizacje inwestycji nawadniające gospodarstwa. Od 31 marca do 29 maja br. premia dla młodych rolników 150 tys. Wsparcie będzie można wykorzystać m.in. na zakup maszyn, gruntów, stada podstawowego zwierząt, bądź prace budowlane. Premia na działalność pozarolniczą działalność gospodarczą do 250 000 zł. Nabór wniosków  od 28 lutego do 28 kwietnia 2022.

Jest także przygotowany projekt na dofinansowanie do nawozów zakupionych przez rolników w okresie od 1 września 2021 do 15 maja 2022. Pieniądze będzie wypłacać ARiMR. Do wniosku rolnik będzie zobligowany dołączyć fakturę zakupu.

Sylwia Wosek

Specjalista ds. obszarów wiejskich