Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Wieluńskiego w dniu 15 marca 2022r.

Dnia 15 marca 2022r.w Wieluniu odbyło się  posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ w Powiecie Wieluńskim. Informację nt. bieżących spraw będących w kompetencji BP ARiMR w Wieluniu przedstawił Pan Rafał Zuzewicz, Kierownik Biura. Jak poinformował, na dzień 15.03.2022r. wszystkie zobowiązania związane z kampanią płatności bezpośrednich za 2021r. zostały wypłacone. Jeśli chodzi  o wnioski obszarowe na rok 2022, to nie ma dużych zmian. Są one raczej kosmetyczne. Nowością w tym roku jest płatność uzupełniająca, która jest dopłatą krajową. ARiMR czeka na uruchomienie dopłaty do nawozów.  Wszystko jest przygotowane do uruchomienia programu, potrzeba tylko zgody KE. Pan Rafał Zuzewicz przedstawił harmonogram naboru wniosków przez ARiMR na rok 2022. W kolejnej części posiedzenia Pan Piotr Kociołek, przedstawił sprawozdanie z prac Zarządu Izby Rolniczej Województwa  Łódzkiego. Sytuacja w rolnictwie jest bardzo trudna. Zarząd IRWŁ podejmuje działania w sprawie pomocy finansowej do zakupionych nawozów mineralnych, kieruje wnioski do KRIR, o objęcie pomocą wszystkich rolników posiadających faktury na zakup nawozów od 1 IX 2021r. W związku z sytuacją na stacjach benzynowych, jaka ostatnio wystąpiła, w związku z inwazją zbroją na Ukrainie, Zarząd IRWŁ wystąpił do KRIR o podjęcie działań w celu zabezpieczenia rezerwy paliwa dla rolnictwa, a także     o możliwości tankowania przez rolników na stacjach do baniek, kanistrów. Nadchodzi intensywny czas prac polowych i paliwo musi być dla rolnika zabezpieczone. Zarząd IRWŁ a bieżąco opiniuje wnioski gmin w sprawie przekształcenia gruntów rolnych na cele nierolnicze i leśnych na nieleśne. W ostatnim czasie poparła protesty rolników, w związku z pogarszającą się sytuacją rolnictwa. Po wystąpieniu zaproszonych gości, w dalszej części posiedzenia odbyła się dyskusja delegatów Rady Powiatowej IRWŁ w Powiecie Wieluńskim w kwestii aktualnej sytuacji w rolnictwie i narastających problemów rolników.

Po wyczerpaniu punktów posiedzenia, Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Powiecie  Wieluńskim, Pan Krzysztof Wróbel, podziękował wszystkim za przybycie i zakończył obrady.

Magdalena Stępień

Specjalista ds. obszarów wiejskich