Posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Zduńskowolskiego

W dniu 24 marca 2022r odbyło się posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Zduńskowolskiego. Delegaci Rady Powiatowej na czele z Przewodniczącym Zenonem Kowalskim spotkali się w celu omówienia bardzo trudnej sytuacji w rolnictwie. Posiedzenie odbyło się w sali konferencyjnej PT KRUS w Zduńskiej Woli. Uczestniczyli w nim rolnicy z powiatu zduńskowolskiego, przedstawiciele PT KRUS w Zduńskiej Woli, przedstawiciele ARiMR w Zduńskiej Woli oraz przedstawiciel KOWR w Łodzi.

Do delegatów napływają informacje od rolników o trudnościach na jakie napotykają oraz rozczarowanie z powodu znaczących podwyżek cen w ostatnim czasie. Rolnicy proszą o interwencję w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi i o podjęcie działań niwelujących drastyczny wzrost cen nawozów sztucznych, niezbędnych do produkcji rolnej. Sporządzony został wniosek zgłoszony przez Delegata Rady Powiatowej IRWŁ Krzysztofa Nowaka. Dotyczył on dopłaty kwoty 500 zł do hektara z tytułu wzrostu cen nawozów sztucznych. Uzasadnia go tym, że rolnicy się zaskoczeni tym drastycznym skokiem cen i ewentualnymi rekompensatami, dlatego większość nie zachowała faktur za zakup nawozów, aby móc się teraz ubiegać o owe rekompensaty. Proponuje się, by udzielenie pomocy odbyło się bez potrzeby przedkładania faktur zakupu nawozów.

Kolejny wniosek Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Zduńskowolskiego złożony przez Delegata Dawida Kopytka, dotyczył prośby o interwencję w firmie Roldrob S.A. w sprawie wykorzystywania przewagi konkurencyjnej oraz niestosowanie się do zapisów umów podpisanych z rolnikami. W uzasadnieniu podaje, że cena za dostarczone jajo kacze nie może być niższa niż 95% kilograma paszy pełnoporcjowej dla kaczek niosek. Obecnie cena za jajo to 1,5 zł netto, a kilogram paszy 2,1zł netto ( tj.71,4%). W rozwiązaniu proponuje się pomoc prawną rolnikowi, aby mogli wyegzekwować cenę z umowy.

Zdrożał gwałtownie gaz i paliwa. Rolnicy nie kryją swojego niezadowolenia.

Wnioski  Rady Powiatowej w Zduńskiej Woli na te roszczenia rolników zostały złożone do Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

Anna Kamila Kaczmarek

Specjalista ds. obszarów wiejskich