Posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Łęczycy

W dniu 20 lipca   2021 roku   w  nowej siedzibie Biura Powiatowego IRWŁ w Łęczycy odbyło się pierwsze w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Łęczycy. Obradom przewodniczył Zbigniew Marczak - Przewodniczący  Rady Powiatowej IRWŁ w Łęczycy. W posiedzeniu uczestniczyli delegaci IRWŁ w Łęczycy.

Głównym tematem posiedzenia była dyskusja na temat bieżącej sytuacji w rolnictwie.

Narastające problemy w produkcji trzody chlewnej związane z nowymi obostrzeniami dotyczącymi ASF i brakiem skutecznej walki z ASF a także sytuacja rynkowa, spowodowały trudną sytuację rodzinnych gospodarstw zajmujących się produkcją świń. W jej wyniku  następuje drastyczny spadek liczby gospodarstw zajmujących się produkcją trzody chlewnej. Jeśli sytuacja taka utrzyma się dłużej, na rynku polskim dostępna będzie wieprzowina tylko z importu.

W sezonie wiosennym zabrakło środków budżetowych na dopłaty do ubezpieczeń upraw rolnych i zwierząt gospodarskich (np. na wiosnę bardzo szybko zabrakło środków na dopłaty do ubezpieczenia sadów). Brak środków na ubezpieczenia może spowodować tragiczną sytuację gospodarstw rolnych w przypadku wystąpienia gradu, deszczy nawalnych czy innych klęsk.

Delegaci rozmawiali   o wyjeździe  studyjno-szkoleniowym do Krakowa organizowany przez IRWŁ.

Ustalono wstępnie grafik posiedzeń i pracy na bieżący rok.

Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ w Łęczycy Pan Zbigniew Marczak przedstawił Sprawozdanie z Walnego Zgromadzenia Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego.

Posiedzenie miało charakter informacyjno  – dyskusyjny.

Magdalena Studzińska

Specjalista ds. obszarów wiejskich