Rada  Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego Powiatu Brzezińskiego

Posiedzenie odbyło się w dniu  10  marca 2022  roku                     

Temat Posiedzenia: Ogólna sytuacja  w  rolnictwie i informacja Kierownika Biura Powiatowego ARiMR w Rogowie na temat dopłat bezpośrednich i funduszy na rzecz obszarów wiejskich na terenie powiatu brzezińskiego. Zasady wypełniania wniosków o płatności obszarowe na rok 2022.

W roku 2021 do Biura Powiatowego ARiMR w Rogowie wpłynęło 2639 wniosków o płatności na rok 2021.

W ramach przyjętych wniosków beneficjenci ubiegali się o następujące płatności:

płatności bezpośrednie,

płatność dla obszarów z ograniczeniami naturalnymi lub innymi szczególnymi

płatność rolnośrodowiskowe i klimatyczne,

płatności ekologiczne,

przyznanie premii pielęgnacyjnej i premii zalesieniowej,

płatność dobrostanowa.

W terminie od 25.05.2021 do 25.06.2021 ARiMR prowadziła nabór wniosków o przyznanie dopłaty z tytułu zużytego do siewu lub sadzenia materiału siewnego kategorii elitarny lub kwalifikowany mającej charakter de minimis w rolnictwie. udzielenie pomocy finansowej w związku z wystąpieniem szkód w uprawach rolnych spowodowanych gradem, deszczem nawalnym, ujemnymi skutkami przezimowania, przymrozkami wiosennymi, powodzią, huraganem, piorunem lub suszą. zakupu komputera dla rodzin powyżej 2 dzieci uczęszczających do szkoły.

Pomoc dla pszczelarzy. 

Refundacja do 50 % wydatków poniesionych przez producenta rolnego, który

prowadzi gospodarstwo, w którym utrzymywane są świnie.

Restrukturyzacja małych gospodarstw. 

Premie dla młodych rolników, płatności bezpośrednie i obszarowe PROW, pomoc dla rolników utrzymujących lochy i prosięta (utrata płynności

W roku 2022 będą zmiany zmiany w wypełnianiu wniosków o płatności bezpośrednie. Płatności bezpośrednie: JPO i zazielenienia bez zmian, lecz zamiast płatności JPO będzie UPP od 0,10 ha. UPP będzie to płatność z budżetu krajowego. Rolnik zobowiązany jest do ubezpieczenia upraw. Pozostałe płatności bez zmian.

Wnioski wzorem lat ubiegłych wysyłane będą tylko elektronicznie przez portal E-PUE.

Rolnicy oczekują wsparcia z tytułu wzrostu cen na nawozy i inne środki do produkcji rolnej. Przewidywana rekompensata za zwyżkę cen nawozów planowana jest w kwocie 500 zł do 1 hektara. Do ARiMR w pierwszej kolejności musi wpłynąć wniosek obszarowy a później nawozowy.

 Leokadia Swaczyna

Specjalista ds. obszarów wiejskich 

Biuro Powiatowe IRWŁ w Brzezinach