Rada Powiatowa IRWŁ Powiatu Łódzkiego Wschodniego

W dniu 23 czerwca 2021 roku, w Lućmierzu, w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian ul. Głowna 18, 95-100 Zgierz, odbyło się V/VI  posiedzenie Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego z Powiatu  Łódzkiego Wschodniego. Posiedzenie otworzył i prowadził Przewodniczący Rady – p. Michał Owczarek. W posiedzeniu wzięli udział członkowie Rady Powiatowej IRWŁ z Powiatu Łódzkiego - Wschodniego. Charakter wyjazdowy spotkania Rady Powiatowej był odpowiedzią na zaproszenie skierowane do jej członków przez p. dr inż. Przemysława Majchrowskiego – Dyrektora SDOO w Sulejowie, celem zapoznania się z wynikami badań prowadzonych w ramach Porejestrowego Doświadczalnictwa Odmianowego. W wydarzeniu brali udział także inni goście: p. Jerzy Kuzański – Dyrektor Biura IRWŁ, p. Andrzej Górczyński – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego oraz Delegaci Rad Powiatowych IRWŁ ze Zgierza i Kutna.

Michał Owczarek – Przewodniczący Rady Powiatowej w Powiecie Łódzkim-Wschodnim podsumował działania Rady Powiatowej w okresie od ostatniego posiedzenia. Wskazał m.in. na liczbę i charakter wniosków merytorycznych złożonych z inicjatywy Delegatów RP oraz wydane opinie odnośnie projektów miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego dotyczące zamiaru przekształcenia gruntów rolnych i leśnych. Zwrócił także uwagę, że incydentalnie może zachodzić potrzeba wydania przez Izbę Rolniczą opinii dotyczącej określonych składników majątkowych dłużnika prowadzącego gospodarstwo rolne, w toczących się postępowaniach komorniczych, na wniosek komornika. W tym zakresie poinformował Delegatów o podstawie prawnej działania Izby Rolniczej w tego typu sprawach oraz przekazał praktyczne wskazówki odnośnie ewentualnych działań delegatów kontaktujących się z dłużnikiem. W trakcie spotkania Delegaci RP dyskutowali na tematy bieżące jakim niewątpliwie jest ciągle niedopracowany system odbioru odpadów folii rolniczej (w dniach od 28 czerwca do 15 września gminy będą mogły składać wnioski do NFOŚ w ramach programu „Usuwanie folii rolniczych i innych odpadów pochodzących z działalności rolniczej”) oraz ASF, którego ognisko stwierdzono w gospodarstwie w gm. Tuszyn, w powiecie łódzkim-wschodnim. Ponadto, przyjęta została opinia RP w sprawie zamiaru przekształcenia na cele nieleśne gruntów leśnych w gm. Andrespol oraz opinia w sprawie zamiaru przekształcenia na cele nierolnicze gruntów rolnych położonych w gm. Brójce.

Pan Andrzej Górczyński - Członek Zarządu Województwa Łódzkiego przedstawił zakres zadań realizowanych przez podległe mu Departamenty Urzędu Marszałkowskiego Województwa Łódzkiego. Zwrócił uwagę na poprawę infrastruktury wodno-kanalizacyjnej w województwie łódzkim, fundusze dla spółek wodnych, zaangażowanie samorządu wojewódzkiego w poprawę stanu dróg dojazdowych do pół uprawnych oraz zwiększoną pulę środków na granty sołeckie. Jednocześnie zapewnił o dobrej atmosferze współpracy ze społecznością wiejską. W trakcie spotkania padły podziękowania ze strony kierownictwa SDOO w Sulejowie, za wsparcie programu PDO kwotą 100 tys. zł, pochodzącą z budżetu samorządu województwa łódzkiego.

Pan dr inż. Przemysław Majchrowski - Dyrektor SDOO w Sulejowie oraz Pan Leszek Cichoszewski - Dyrektor ZDOO w Lućmierzu odnieśli się do kwestii wyników doświadczeń odmianowych na przykładzie Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian w Sulejowie, Lućmierzu i Masłowicach. Podkreślili, że, opracowywana corocznie, lista odmian zalecanych, powinna stanowić dla rolników i plantatorów ważny punkt odniesienia przy doborze odmian roślin uprawnych. Stanowi ona zwieńczenie trudnych i kosztownych badań, dających podstawę do wyselekcjonowania odmian, które przy wpływie różnych czynników takich jak: warunki atmosferyczne, klasa gleby, zabiegi chemiczne, stan nawożenia, dają najwyższe plony. Stosowne opracowanie wydane przez SDOO w Sulejowie, zawierające wyniki badań doświadczalnych, zostało przekazane Delegatom RP. Spotkanie RP zakończyło się zwiedzaniem poletek doświadczalnych, na których można było zobaczyć m.in. uprawy zbóż jarych i ozimych, kukurydzę, ziemniaki. Szczególne zainteresowanie zwiedzających wzbudził wyróżniający się stan upraw rzepaku, żyta, łubinu żółtego oraz bobiku.

Michał Owczarek

Przewodniczący Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Łódzkiego-Wschodniego