Rada Powiatowa IRWŁ Powiatu Kutnowskiego

W dniu 30 maja 2022  roku  odbyło się drugie w tym roku posiedzenie Rady Powiatowej IRWŁ Powiatu Kutnowskiego.  Obrady otworzył Przewodniczący Rady Powiatowej Izby Rolniczej Województwa  Łódzkiego w Kutnie Pan Włodzimierz Jaworski. W posiedzeniu uczestniczyli delegaci IRWŁ oraz zaproszeni  goście: Pani Iwona Jesiotr – Kierownik  Oddziału Terenowego w Kutnie  Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi, Pani Monika Szustakiewicz – Starszy Inspektor  Oddziału Terenowego w Kutnie  Wojewódzkiego  Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi,  Pan Zdzisław Kostrzewa – Wójt Gminy Nowe Ostrowy, Pan Andrzej Górczyński - Członek Zarządu Województwa Łódzkiego.

Pani Iwona Jesiotr – Kierownik  Oddziału Terenowego w Kutnie  Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa w Łodzi poinformowała   czym zajmuje  się Inspektorat Ochrony Roślin i jak przebiega kontrola rolników.

Do zakresu zadań Inspektoratu Ochrony Roślin i Nasiennictwa należy w szczególności:

- kontrola roślin lub powierzchni pod ich uprawą oraz składowanych roślin i produktów roślinnych w celu stwierdzenia występowania i rozprzestrzeniania się organizmów szkodliwych,

- świadczenie usług w zakresie pobierania prób, badań laboratoryjnych, oceny stanu fitosanitarnego roślin, oraz szkoleń z zakresu ochrony roślin,

- wyznaczanie stref porażenia organizmami szkodliwymi i stref bezpieczeństwa,

- wydawanie świadectw zdrowotności,

- kontrola fitosanitarna roślin, produktów roślinnych, przedmiotów oraz środków transportu,

- obsługa eksportu roślin i produktów roślinnych, wystawianie świadectw fitosanitarnych i zaświadczeń,

- nadzór nad obrotem, magazynowaniem stosowaniem środków ochrony roślin oraz przestrzeganiem okresów karencji i prewencji,

- nadzór nad stanem technicznym sprzętu do wykonywania zabiegów ochrony roślin,

- ocena materiału siewnego i wydawanie świadectw - na podstawie wyników oceny polowej i laboratoryjnej - o uznaniu lub nie uznaniu tego materiału za kwalifikowany, warunkowo kwalifikowany, standardowy, handlowy lub za mieszankę materiału siewnego,

- kontrola materiału siewnego podczas wytwarzania, przechowywania, przygotowywania do obrotu oraz w obrocie, a także kontrola dokonywania oceny materiału siewnego,

- wydawanie etykiet urzędowych dla materiału siewnego,

- kontrola przestrzegania przepisów ustawy z dnia 22 czerwca 2001 r. o organizmach genetycznie zmodyfikowanych (Dz. U. Nr 76, poz. 811),

- wydawanie decyzji administracyjnych i tytułów egzekucyjnych a także udzielanie upoważnień do ich wydawania.

Pan Zdzisław Kostrzewa – Wójt Gminy Nowe Ostrowy przedstawił  informację na temat wniosku o wydanie opinii w sprawie zmiany przeznaczenia gruntów rolnych pochodzenia mineralnego III klasy  bonitacyjnej  na cele nierolnicze o powierzchni  łącznej 0,8802 ha położonych w obrębie Grochów w gminie Nowe Ostrowy.

Rada Powiatowa Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Kutnie postanowiła zaopiniować pozytywnie  zmianę  przeznaczenia gruntów rolnych pochodzenia mineralnego III klasy  bonitacyjnej  na cele nierolnicze o powierzchni  łącznej 0,8802 ha położonych w obrębie Grochów w gminie Nowe Ostrowy, powiat kutnowski.

Przedmiotowe grunty zostaną przeznaczone pod tereny zabudowy mieszkaniowej jednorodzinnej oraz poszerzenie drogi publicznej klasy zbiorczej oraz dojazdowej. Przedmiotowe  grunty nie są położone na obszarze Natura 2000.

Pan Andrzej Górczyński – Członek Zarządu Województwa Łódzkiego  poinformował o modernizacji i rozwoju rolnictwa, budowie i remontach dróg lokalnych. Podkreślił wagę dostępności do nowoczesnych środków produkcji, organizacji sprzedaży bezpośredniej przez rolników, inwestycji w rozwój rynków lokalnych, promocji produkcji ekologicznej, rozwoju turystyki na obszarach rolniczych. Wielki wpływ na rozwój tych dziedzin ma reorganizacja rolniczej przestrzeni produkcyjnej między innymi przez zintensyfikowanie procesu scalania gruntów.

Z uwagi na omówienie wszystkich punktów przyjętego porządku obrad, zamknięcia posiedzenia Rady powiatowej Izby Rolniczej Województwa Łódzkiego w Kutnie dokonał Przewodniczący Rady Powiatowej Pan Włodzimierz Jaworski jednocześnie dziękując uczestnikom za przybycie i czynny udział w posiedzeniu.

Magdalena Studzińska

Specjalista ds. obszarów wiejskich